Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Odpady nie trafią na rynek

Kalendarz Anna Wesołowska
Odpady nie trafią na rynek

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Chełmie zapobiegli wprowadzeniu na polski rynek niebezpiecznych odpadów.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Chełmie skontrolowali 655 używanych monitorów komputerowych, które do procedury dopuszczenia do obrotu zgłosiła jedna z firm prowadząca działalność na terenie województwa mazowieckiego. Sprzęt, zgodnie z deklaracją zgłaszającego, pochodził ze Stanów Zjednoczonych.
Pracowników administracji skarbowej zaintrygowała m.in. wartość towarów, która biorąc pod uwagę kraj ich pochodzenia i rodzaj (produkty elektroniczne używane) wydała się wyjątkowo niska. Zadecydowano więc o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji towaru, w tym pod kątem spełniania wymagań zasadniczych dla sprzętu elektronicznego oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktu.
Funkcjonariusze stwierdzili, że zgłoszone monitory komputerowe nie nadają się do dalszego użytkowania, a są zwykłym odpadem. Sprzęt nie miał opakowań jednostkowych, podstawek, kabli przyłączeniowych oraz instrukcji obsługi, która jest wymagana w przypadku  towarów sprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – Delegatura w Chełmie, po dokonanej na wniosek Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego ocenie, potwierdził podejrzenia funkcjonariuszy i ocenił towar jako odpad. WIOŚ zaznaczył również w wydanej opinii, że towary te stanowią odpad niebezpieczny – na części urządzeń widniały bowiem oznaczenia informujące o użyciu do ich produkcji szkodliwej dla środowiska rtęci.
Lubelski Urząd Celno-Skarbowy złożył zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów. Do czasu zakończenia postępowania ujawnione odpady pozostaną pod dozorem celnym.