Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Opinie: Czy chełmscy radni dadzą nam głos?

Kalendarz Piotr
Opinie: Czy chełmscy radni dadzą nam głos?

W środę w Urzędzie Miasta okaże się, czy chełmscy radni odpowiedzą na potrzebę demokratyzacji polskich samorządów. Parę rąk w górze i wystarczy tylko 250 podpisów, abyśmy mogli wyjść z projektem inicjatywy obywatelskiej. Czy nasi przedstawiciele w magistracie, urzeczywistnią nasz udział w zarządzaniu własnymi sprawami?

Małe przypomnienie. Komitet “Nasz Chełm” złożył projekt w sprawie zmiany Statutu Miasta. Zmiana miała polegać na zmniejszeniu liczby wymaganych podpisów pod wnioskiem inicjatywy obywatelskiej. Obecnie jest to 750, a mieszkańcy za pośrednictwem „Naszego Chełma” chcą, aby wystarczyło już 250 podpisów.


Ktoś z chełmskiego magistratu powiedział wam, że doskonale wie czego potrzebujecie i zasugerował, żebyście nie wtrącali w nie “swoje sprawy”? Za pewnie nie. Przy każdej planowanej inwestycji, miejscy urzędnicy wspominają, że zostanie to skonsultowane z mieszkańcami, czy jak w przypadku budowy Aquaparku – tego chcieli chełmianie. Chyba wiemy, że to zawsze stwarza pozór wspólnoty interesów?

Chełmski radny Paweł Białas nie ukrywa, że nie darzy sympatią Platformy Obywatelskiej, która zmieliła miliony podpisów we wnioskach referendalnych. Przypominacie sobie jak bezczynnie patrzyliśmy jak papier lądował w niszczarce? Sławomira Nowaka, który nie wie, gdzie wylądowały pudła z podpisami w sprawie referendum 4 x Tak? Pamiętacie jak wielu ekspertów zadawało sobie pytanie, czy partia, która niszczy obywatelskie inicjatywy, może określać się jako “obywatelska”?

Nie interesuje mnie kto stoi za tą inicjatywą. Istotnym jest to, że władze samorządowe mają szansę zbliżyć się do mieszkańców. 753 podpisy pod uchwałą przeszły oficjalną weryfikację. Argument „to za mało” ma słabą siłę rażenia, bowiem podczas wyborów podobno liczył się każdy głos. Argument, jakoby stał za tym interes polityczny jest chybiony, bowiem podobnych inicjatyw podejmują się społeczeństwo w całej Polsce. Przykłady z Zamościa. Stowarzyszenie “Zamość nasz wspólny dom” chciałoby zmniejszenia liczby podpisów do 400, Stowarzyszenie “Drukarnia Wyobraźni” oraz Zamojskie Centrum Wolontariatu proponuje, aby wystarczyło 200 osób, a Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych oczekuje tylko 150 podpisów pod wnioskiem. W sierpniu w Zamościu debatowały komisje stałe. Wniosek czeka tylko na radnych. Da się?

Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. (Art. 4.)

1 Grudnia ubiegłego roku, Prezydent Agata Fisz (Sojusz Lewicy Demokratycznej) dziękuje mieszkańcom za udział w II turze wyborów samorządowych. To ważny element funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i demokracji.

Przed tygodniem Małgorzata Sokół (Platforma Obywatelska) w cyklu “Co na to radny?” pisze dla nas: władze osądzą i rozliczą mieszkańcy Chełma. Uczynią to korzystając ze swoich praw podczas kolejnych wyborów samorządowych.

Z wywiadu chelmski.eu z Longinem Bożeńskim (Prawo i Sprawiedliwość) podczas wyborów prezydenckich. – Trzeba angażować mieszkańców w życie miasta, to oni powinni decydować o znacznej części budżetu miasta. To mieszkańcy powinni poczuć się współodpowiedzialni.

– Duży nacisk położę na tworzenie kapitału społecznego. Poczucie więzi i wspólnoty celów między mieszkańcami oraz instytucjami samorządowymi – pisał wiceprezydent Józef Górny na oficjalnej stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mam nadzieje, że demokracja i korzystanie z naszych praw, nie kończy się na postawieniu krzyżyka przy nazwisku kandydata. Kto w Urzędzie Miasta zmieli przepisy, tego zmielimy w najbliższych wyborach.