Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Opinie: "Czy się stoi, czy się leży, to trzynastka się należy"

Kalendarz Piotr
Opinie: "Czy się stoi, czy się leży, to trzynastka się należy"

Na najbliższą sesję Rady Miasta, każdemu z chełmskich radnych zakupimy  samochodowe pieski z kiwającą głową. Starszym – kultowego pieska Azora – 100% oryginał PRL, tym młodszym – Scoobiego ( ma chyba z 18 cm). Ta zabawka oprócz dodatkowych doznań zapachowych, dostarczy radnym niesamowitych doznań optycznych. W gruncie głowy “kiwaczek” ma za zadanie wszystkim przypominać, jak mają głosować i jaką prowadzić politykę, co do miłościwie nam panującej.

urzadmiasta-300x201.jpg

Na środowej sesji Zygmunt Gardziński, Przewodniczący Rady Miasta Chełm jasno stwierdził, że “trzynastka dla Pani Prezydent się po prostu należy”. Byłoby zarazem nietaktem, aby Chełm nie miał swojego wkładu, w tych 5 miliardach, które co roku powędrują do urzędników w Polsce. Ale za co się należy, tego już oczywiście nie wiadomo. Podobno nie jest to nagroda, ale wymóg podstawowy (oczywiście zgodnie z ustawą). Nikt nie robi łaski urzędnikowi, że ktoś mu płaci 13-stą pensję. I choć jak zaznaczyła Pani Fisz – “nie muszę jej przyjmować”, tak dzielnym świadectwem oporu, wiernością politycznego myślenia, wykazała się Małgorzata Sokół, dając do zrozumienia, że Rada Miasta i tak przyzna dodatkowy bonus.

W tym wszystkim dziwi mnie najbardziej postawa Longina Bożeńskiego z PiS, który zaproponował rozłożenie “trzynastki” na raty. Skąd ta decyzja? Otóż po to aby (jak sam komentuje) “uniknąć szumu medialnego”. Otóż o co się martwi Pan Longin? Czyżby podjęcie decyzji w sprawie dodatkowej wypłaty mogłoby być kontrowersyjne dla mieszkańców? Niestety w  rozmowie z nami nagle zatrybił mu syndrom samodyscypliny i nie był aż tak wylewny, aby wyjaśnić znaczenie tych słów. – Bardziej interesują mnie sprawy ekonomiczne. Zasada płynności, tak jak pieniążki wchodzą, tak powinny wychodzić – dodaje. W gruncie rzeczy może tu chodzić o nagłe obciążenie dla “pracodawcy”, bowiem budżet miasta musi być realizowany sukcesywnie, a mamy cztery daty zbierania podatków. Mimo wszystko, wielu ekspertów uważa, że system motywacyjny nie powinien opierać się na stałych dodatkach i wynagrodzeniach.

Chełmskie myślenie, to nie jest już podział na lewicę i prawicę. Przez wiele lat, w sensie politycznym, starsze pokolenie wychowało tu mini-system, w którym brakuje ożywienia społecznego i generowania debaty. I jedziesz Kolejową, samochodowy piesek kiwa głową, jedziesz Rejowiecką, piesek kiwa głową. Wałęsizm na dobre zadomowił się w chełmskim magistracie. Nie chcem zagłosować, ale muszem. A jak mawiała Maria Janion – “nie wolno się opuszczać”. Tak i ja powtórzę. Chełmska Platformo, chełmski PiS-ie, nie wolno się opuszczać, chełmscy radni, nie wolno się opuszczać”.