Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Oszuści nie odpuszczają, bądźmy ostrożni

Kalendarz Anna Wesołowska
Oszuści nie odpuszczają, bądźmy ostrożni

Troje mieszkańców Chełma dało się nabrać oszustom. Najwięcej, bo 37 tysięcy złotych, stracił mężczyzna, który chciał zainwestować na giełdzie. Policjanci ponownie apelują o rozsądek i ostrożność podczas transakcji internetowych.

Dyżurny chełmskiej komendy otrzymał wczoraj (27 lipca) trzy zgłoszenia oszustwa w Internecie. 68-letni mężczyzna na jednym z portali społecznościowych zainteresował się możliwością zainwestowania pieniędzy na giełdzie. W tej sprawie skontaktował się z nim rzekomy analityk finansowy firmy, która takie inwestycje oferowała. W telefonicznej rozmowie namówił pokrzywdzonego do zainstalowania program umożliwiający zdalną obsługę urządzenia elektronicznego. Następnie w celu weryfikacji konta bankowego mężczyzna zrealizował próbny przelew. Jak się później okazało, bez jego wiedzy z rachunku zniknęło blisko 37 tysięcy złotych.

Z kolei z 52-latką, przez wiadomość tekstową, skontaktowała się koleżanka. Poprosiła o opłacenie zamówienia internetowego. Kobieta wygenerowała kod BLIK, który przekazała. Później w telefonicznej rozmowie dowiedziała się, że została oszukana i w ten sposób straciła prawie tysiąc złotych.

Pieniądze straciła też 22-latka, z którą nawiązała kontakt osoba chcąca kupić wystawione przez nią do sprzedaży buty. W tym celu przysłała link do płatności, z którego pokrzywdzona skorzystała logując się do bankowości internetowej. Kobieta straciła tysiąc złotych.

Okoliczności tych zgłoszeń wyjaśniają policjanci. Przy okazji ponownie apelują o zachowanie zdrowego rozsądku.
Zanim przekażemy pieniądze, skontaktujmy się z osobą, która o nie prosi i ustalmy czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Nie instalujmy aplikacji, bądź oprogramowania, które pozwalają na zdalną obsługę wykorzystywanych przez nas urządzeń elektronicznych.

Zachowajmy też ostrożność przy internetowych transakcjach kupna i sprzedaży. Przede wszystkim nie logujmy się do bankowości internetowej przez przysyłane nam linki. Pamiętajmy, że nigdy nie należy podawać danych karty bankowej, aby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot.