Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Pamięci Zygielbojma

Kalendarz Anna Wesołowska
Pamięci Zygielbojma

“Milczeć nie mogę i żyć nie mogę” – to tytuł wystawy poświęconej Szmulowi Zygielbojmowi, którą pokaże Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wernisaż zaplanowano na 30 listopada.

Wystawa przedstawia najważniejsze fakty z życia Szmula Zygielbojma, działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund – od jego przedwojennej aktywności politycznej, rozpoczętej w Chełmie, poprzez relacje rodzinne, aż do jego działalności w czasie II wojny światowej. Po upadku powstania w getcie warszawskim, na znak protestu przeciwko obojętności świata wobec zagłady Żydów, w maju 1943 r. Zygilebojm popełnił samobójstwo.

W ostatnim liście pisał:

Nie mogę pozostać w spokoju. Nie mogę żyć, gdy resztki narodu żydowskiego w Polsce, którego jestem przedstawicielem, są likwidowane. Moi towarzysze w getcie warszawskim polegli z bronią w ręku w ostatnim bohaterskim boju. Nie było mi sądzonym zginąć tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich i do ich grobów masowych. Śmiercią swoją pragnę wyrazić najsilniejszy protest przeciw bierności, z którą świat przygląda się i dopuszcza zagłady ludu żydowskiego.

Wystawa czasowa „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę” została przygotowana w Żydowskim Instytucie Historycznym przez Zuzannę Benesz-Goldfinger. Ekspozycja podróżuje po różnych miejscach kraju, a 30 listopada dotrze także do Chełma. Przed wojną Zygielbojm mieszkał w naszym mieście z rodziną, w kamienicy przy ul. Mickiewicza 9. Przypomina o tym specjalna tablica ufundowana przez Towarzystwo Jana Karskiego i Lubelską Izbę Rzemieślniczą.

Zapraszamy na wernisaż wystawy w sobotę, 30 listopada, godz. 17:00, ul. Lubelska 55. Wstęp wolny!