Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Pieśni i tańce wśród bagien Polesia

Kalendarz Piotr Janowski
Pieśni i tańce wśród bagien Polesia

Koncerty tradycyjnej muzyki Polesia, potańcówki, warsztaty muzyczne, konkurs dla młodych śpiewaków i śpiewaczek. Tak zapowiada się początek sierpnia w Woli Wereszczyńskiej. Zapraszamy na niezwykły festiwal „Pieśni Bagien”.

Inspiracją dla festiwalu była chęć pokazania urody folkloru Polesia Lubelskiego – terenów między Wieprzem a Bugiem; ocalenie od zapomnienia i rozpowszechnianie lokalnej tradycji. Festiwal “Pieśni Bagien” odbywać się będzie od 2 do 5 sierpnia br. w Woli Wereszczyńskiej (gmina Urszulin).

Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu będzie z pewnością konkurs dla młodych śpiewaków i śpiewaczek. Artyści wystąpią z  tradycyjnymi pieśniami Polesia Lubelskiego. Będą

utwory miejscowego pochodzenia lub tradycyjnie wykonywane na tym terenie pieśni pochodzące z wiejskiej tradycji, lokalnego przekazu międzypokoleniowego – czytamy w regulaminie konkursu.  –  Sugerujemy wykorzystanie pieśni z repertuaru świeckiego (obrzędowe, liryczne a nawet przyśpiewki), choć lokalne warianty utworów o charakterze religijnym również są dopuszczalne.

Jak zdobyć taki repertuar? Organizatorzy proponują własne archiwum nagrań, archiwa placówek naukowych, a najlepiej – bezpośredni kontakt z wiejskimi wykonawcami. Przedmiotem oceny, oprócz walorów artystycznych, będzie bowiem repertuar – jego oryginalności i autentyczność, zgodność z miejscową tradycją. Popisy konkursowe oceniać będzie jury, w którego składzie są badacze i praktycy folkloru muzycznego oraz wykonawcy starszego pokolenia. Najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe. Fajne, choć raczej skromne – zaznaczają organizatorzy.

W programie festiwalu są też koncerty i potańcówki przy muzyce wykonawców z polskiego i białoruskiego Polesia, a także z Warszawy, Mińska i  Kijowa.  Ciekawie zapowiadają się też warsztaty muzyczne dla śpiewaków oraz spotkania warsztatowe z wiejskimi instrumentalistami z okolic Włodawy i Kobrynia.

Chcemy tu prezentować najciekawsze zjawiska i artystów wykonujących miejscowy repertuar przejęty w międzypokoleniowym przekazie: wiejskich śpiewaków i muzykantów, ale także miejskich muzyków podejmujących kontynuację poleskiego stylu i repertuaru w oparciu o bezpośredni przekaz tradycji muzycznych – czytamy na internetowej stronie organizatora.

Organizatorami festiwalu są: Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Gmina Urszulin. Projekt wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.