Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Po słowiańsku w Leśniowicach

Kalendarz Anna Wesołowska
Po słowiańsku w Leśniowicach

Słowiańskie dziedzictwo w praktyce – tak w skrócie można zapowiedzieć niecodzienne warsztaty w ośrodku kultury w Leśniowicach.  Sprawdź, co się będzie działo.

Przez cały wrzesień dzieci, młodzież i dorośli z terenu gminy Leśniowice będą mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach rękodzielniczych (i nie tylko), dzięki którym lepiej poznają przeszłość. Warsztaty bowiem tematycznie nawiązują do wyników prac archeologicznych prowadzonych na terenie gminy – w Horodysku.

Wójt Gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają do udziału w wyjątkowych warsztatach, które będą odbywać się w siedzibie SOK Leśniowice. Polecamy warsztat „Barwne wątki przeszłości”. To zajęcia barwierskie i tkackie, w ramach których uczestnicy zaprojektują, a następnie utkają wzór charakterystyczny dla lokalnej kultury.
Podobnie zajęcia „Historia zaklęta w glinie” będą służyć odtworzeniu wzoru naczynia ceramicznego, które później będzie wykorzystane jako element promocji gminy.
Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w tworzeniu „Legendy o naszym przodku” – historii mieszkańca tego obszaru, którego wizerunek udało się odtworzyć w ramach badań archeologicznych. Następnie legenda posłuży za scenariusz do filmu animowanego, który powstanie w ramach zajęć z animacji poklatkowej.

Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy, stypendyści i laureaci nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Elżbieta Rojek, Agnieszka Jackowiak, Karolina Balmas-Pęczuła i Sebastian „Lepgar” Kozłowski.

Chodzi o praktyczne wykorzystanie znalezisk i ustaleń badaczy z prowadzonych prac wykopaliskowych. Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć unikalne na skalę Wschodniej Europy odkrycia naukowców. Podczas warsztatów powstaną oryginalne wzory i projekty, które będzie można powielać i używać do celów dalszej promocji tego wyjątkowego miejsca. Całość jest kolejnym, po Biesiadzie Słowiańskiej, etapem projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”. Dofinansowuje go Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest wolny. Pierwsze zaczną się 8 września. Szczegółowy program i informację o zapisach znajdziecie na stronie: sok.lesniowice.pl

Podczas zajęć obowiązują wytyczne GIS wydane w związku z epidemią COVID-19.

lesniowice.png