Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Podróbki nie trafią na rynek

Kalendarz Anna Wesołowska
Podróbki nie trafią na rynek

Odzież przyjechała z Bangladeszu i miała znaki znanych światowych marek. Prawie 16,5 tys. sztuk zatrzymali funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej z Chełma.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Chełmie przeprowadzili kontrolę w magazynie czasowego składowania należącym do jednej z chełmskich firm. Rewizji poddali 20 ton odzieży pochodzącej z Bangladeszu.

Do szczegółowej kontroli skłoniły funkcjonariuszy: kraj pochodzenia towaru, niedbałe wykonanie odzieży i opakowań jednostkowych oraz zadeklarowana niska wartość towaru. Cena jednej sztuki wahała się od 0,50 do 1,70 USD. Ponadto towary jednego producenta zapakowane były w woreczki foliowe innego producenta.

Z całej partii towaru mundurowi wyodrębnili prawie 16,5 tys. sztuk ubrań oznaczonych znakami znanych światowych firm. Były to: bielizna damska, koszulki, bluzy i krótkie spodenki.

O zdarzeniu funkcjonariusze poinformowali kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych. Potwierdziły one, że jakość wykonania znacząco odbiega od standardów produktów oryginalnych oraz że zatrzymane towary są podrabiane.

Właściciele znaków towarowych zdecydowali się podjąć kroki prawne, tj. złożyli wnioski o ściganie.

Za wprowadzenie do obrotu towarów naruszających prawa własności przemysłowej sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2.