Uwaga, kierowcy! W sobotę (25 listopada) policjanci z drogówki na terenie całego województwa lubelskiego przeprowadzą akcję „Alkohol i narkotyki”. Chodzi o wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Akcja potrwa od rana do późnych godzin nocnych.
Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Chodzi o eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem.
Od 1 stycznia do 31 października 2023 roku na terenie naszego województwa doszło do 56 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących będących pod działaniem alkoholu. W tym czasie z lubelskich dróg policjanci wyeliminowali ponad 3000 kierujących znajdujących się pod działaniem alkoholu.
Jutro należy liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli drogowych oraz większą liczbą policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach. Zwłaszcza w godzinach popołudniowych i nocnych funkcjonariusze będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz testować na zawartość narkotyków.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości.
Przy okazji przypomnijmy, jakie są
konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł0 lub areszt do 30 dni;
- utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
- 15 punktów karnych.
Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
- jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).
Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne.
Na drodze nie jesteśmy sami
Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Za każdym zaś wypadkiem, zwłaszcza tym, w którym ktoś ginie, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzi, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.
Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu!
Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to. Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.
Jeśli zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem środków odurzających, powiadom policję. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112.