Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Położnictwo - nowy kierunek studiów w Chełmie

Kalendarz Anna Wesołowska
Położnictwo - nowy kierunek studiów w Chełmie

Położnictwo to nowy kierunek, który będzie można studiować w Chełmie od października tego roku.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie informuje, że właśnie otrzymała decyzję Ministra Edukacji i Nauki w sprawie utworzenia nowego kierunku studiów jakim jest położnictwo. Uczelnia dostała zgodę na prowadzenie studiów pierwszego stopnia (licencjackich) o profilu praktycznym.

Nabór na ten kierunek rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w sierpniu, a nowi studenci pojawią się w murach uczelni 1 października br.

Studia na położnictwie będą przygotowywać do samodzielnego wykonywania zawodu położnej/położnego. Absolwenci - obok specjalistycznej wiedzy z zakresu położnictwa oraz nauk medycznych - będą praktycznie przygotowani do wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej, położnicy i noworodka w zakresie profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej.
Po studiach będą mogli podjąć naukę na studiach II stopnia lub podjąć zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (oddziały położnicze, ginekologiczne i neonatologiczne, niemowlęce, patologii noworodka, patologii ciąży, chirurgii noworodka), we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, do 2030 roku 60 proc. obecnie zatrudnionych położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych. Rozkład struktury wieku w tych zawodach wskazuje na brak zastępowalności pokoleń. Branża medyczna czeka więc na wykształconych młodych ludzi.