Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pomysły zgłaszamy do 9 lipca

Kalendarz Anna Wesołowska
Pomysły zgłaszamy do 9 lipca

W piątek, 9 lipca, mija termin na zgłaszanie naszych pomysłów do Budżetu Obywatelskiego 2022. Do wydania jest 2,5 mln zł.

Pomysł na zmiany w Chełmie lub na naszym osiedlu można złożyć zarówno w formie tradycyjnej w UM Chełm, jak i elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej. Do dyspozycji mieszkańców jest w sumie 2,5 mln zł.
To już siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Termin na zgłaszanie naszych projektów mija w piątek, 9 lipca.

Wspólnie zdecydujmy na co przeznaczyć te pieniądze! – zachęca chełmski ratusz. – Zgłoś projekt i miej realny wpływ na rozwój Naszego miasta. Może to Twój pomysł zostanie zrealizowany w 2022 roku?

Co będzie się działo dalej? Do 29 lipca miejscy urzędnicy będą zgłoszone pomysły weryfikować i opiniować.  Potem będziemy mieli jeszcze czas na odwołania. Ostateczna lista projektów, które  poddane zostaną pod głosowanie, ogłoszona zostanie 20 sierpnia.

Chełmianie będą głosować na przedstawione projekty od 6 do 10 września. Publikacji wyników głosowania spodziewamy się do 17 września 2021 r.

Więcej informacji, a także formularze znajdziecie  tutaj: https://chelm.budzet-obywatelski.org/

***

Budżet Obywatelski to dobra okazja dla mieszkańców miasta, by współdecydować o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów, a przy tym poczucie, że coś jednak od nas zależy.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic. Ostatnio częściej pojawiały się pomysły na budowę miejsc do odpoczynku czy rekreacji, np. boisk sportowych, placów zabaw dla dzieci czy siłowni plenerowych. Od 2019 roku – oprócz projektów inwestycyjnych – mieszkańcy mogą zgłaszać do BO także pomysły społeczne czy kulturalne.

Z opinii kierowanych do naszej redakcji czy publikowanych w mediach społecznościowych wynika jednak, że chełmianie są coraz bardziej zniechęcani do idei BO. Rozczarowuje zwłaszcza brak efektów – czyli realizacji przegłosowanych pomysłów.
Co zatem przysienie tegoroczna edycja?

bo-7-vii-2021-scaled.800x0.jpg