Gwara chachłacka to dziś zanikające zjawisko kulturowe. Tym bardziej warto spotkać się z autorami książki “Porozmawiajmy po naszemu”, którzy podjęli próbę jej ocalenia. Na 9 października zaprasza Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Zapraszamy na godz. 17:00, w piątek, 9 października, do chełmskiego muzeum przy Lubelskiej 56 A.
Wydawnictwo “Porozmawiajmy po naszemu” ma formę słownika, będącego fonetycznym zapisem mowy istniejącej tylko w przekazie ustnym. Powstało głównie w oparciu o pieśni, które były istotnym elementem duchowości i kultury dawnej wsi, a także przysłowia, powiedzenia czy zwroty na różne okazje. Spotkanie pozwoli przyjrzeć się walorom języka chachłackiego, jego znaczeniom, bogactwu, wyjątkowości jako zjawisku mowy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie.
Wprowadzeniem do tematu będzie wykład dr Mirosławy Kaweckiej z Instytutu Neofilologii Państwowej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
Następnie redaktor książki prof. Baj opowie o procesie powstawania publikacji. Integralną częścią spotkania będzie występ zespołu “Jutrzenka”. Grupa zaprezentuje pieśni po chachłacku oraz poprowadzi warsztaty śpiewania pieśni w tym języku.
Warto wiedzieć, że zespół jest jedną z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych. Zdobył m. in. Nagrodę im. Oskara Kolberga (2005), liczne nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a w 2013 roku został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Repertuar “Jutrzenki” oparty jest na tradycyjnych pieśniach zachowanych w pamięci najstarszych członków społeczności dołhobrodzkiej i odtworzonych przez członkinie zespołu. Stanowi świadectwo specyfiki kulturowej wschodniosłowiańskiego pogranicza.
Na koniec spotkania organizatorzy zapowiadają quiz o mowie chachłackiej i prezentację multimedialną. Będzie też tradycyjny poczęstunek.
Zapraszamy, wstęp wolny!
***
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego”. Dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.