Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Portret damy w bogatych ramach

Kalendarz Piotr
Portret damy w bogatych ramach

Teatr Wybrzeże w Gdańsku zawsze potrafi czymś pozytywnie zaskoczyć. W ubiegłym roku był to rewelacyjny ”Broniewski ”, zaś w tym sezonie pozycją obowiązkową każdego teatromana powinien być ”Portret damy ” – dziewiętnastowieczna powieść Henry’ego Jamesa przeniesiona na scenę przez Ewelinę Marciniak.

Spektakl odpowiada na tęsknoty tych , którzy szukają w teatrze wielkiego widowiska z przytupem , humoru , wzruszenia i to wszystko otrzymują – w dodatku w najlepszej jakości! Jest on idealny dla widza, który tęskni za bogatą dekoracją i kostiumem, muzyką na żywo, przedstawieniem pulsującym zawrotnym rytmem. Rzadko można dziś zobaczyć widowisko przygotowane z tak wielkim rozmachem, chociaż osiągniętym za pomocą dość oszczędnych środków. Pusta scena wysypana granatowym piaskiem zostaje w umiejętny sposób wykreowana przez scenografkę Katarzynę Borkowską i choreografkę Dominikę Knapik. Widz czuje się na swój sposób ”uwodzony ” wizualnością przedstawienia, mimo iż reżyserka nie projektuje reakcji odbiorców.

To nie jest teatr elitarny, lecz teatr dla każdego, kto jest wrażliwy na piękne obrazy i piękną muzykę, kto skłonny jest do refleksji. Refleksja ta – swoją drogą – niezwykle żywo koresponduje ze współczesnością ; świat jawi się jako niespójna całość, wszystko ulega rozpadowi, a bohaterowie sztuki, których wciąż więzi forma, czynią wszystko, aby się z niej wyzwolić.

Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu ”Chłopcy kontra Basia” ( w składzie : Basia Derlak, Agnieszka Derlak i Marcin Nenko ) nie tylko uzupełnia narrację, ale tworzy też specyficzny klimat przedstawiania. Nie kryję, że bardzo chciałam zobaczyć na scenie pochodzące z Chełma siostry Derlak i się nie zawiodłam. Sprawdziły się, zagarniając uwagę widowni, nie tylko jako wspaniałe instrumentalistki ( fortepian, harfa, flet poprzeczny ), wokalistki, ale też jako aktorki.

Warto przypomnieć, że Basia współpracowała już wcześniej z reżyserką przy spektaklu ”Morfina ” prezentowanym w Teatrze Śląskim w Katowicach. Ze sceny można było usłyszeć specjalnie do tej sztuki napisane utwory stylizowane na przedwojenne piosenki oraz stare szlagiery fenomenalnie wykonywane przez Basię. Jury 3. Festiwalu Debiutów ”Pierwszy Kontakt” ( 2015 ) doceniło zespół ”Chłopcy kontra Basia”, przyznając mu ”Nagrodę Specjalną ”za” twórcze udzwiękowienie przedstawienia”.

Ten chełmski akcent zapewne dodatkowo zachęci was do obejrzenia ”Portretu damy”, bo sztuka powinien długo jeszcze pozostać na afiszu. Dla mnie te trzy godziny spędzone w teatrze były niezwykłą przyjemnością, czego i wam życzę !

Elżbieta Pietrzykowska