Tereny przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Wyszyńskiego mają stać się nowym “Śródmieściem” – mówią przedstawiciele chełmskiego magistratu. Już niedługo może tam stanąć klinika, kompleks uczelniany oraz obiekty handlowe.
Plan zagospodarowania przestrzennego jest aktualnie w trakcie prac, przed oficjalnymi uzgodnieniami i wyłożeniem do publicznego wglądu. Jego studium jest zakończone, a na najbliższej sesji pochylą się nad nim radni. – Z projektem będą mogli zapoznać się także mieszkańcy. Każdy będzie miał prawo złożyć swoje zastrzeżenia i uwagi – mówi nam Maria Talma z Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa.
Wstępnie przewiduje się tu utworzenie “nowego Śródmieścia”, nawiązując do przedwojennego projektu budowy osiedla Dyrekcja. – Inwestycja została przerwana z powodu wybuchu wojny i tak do dzisiaj teren stoi pusty i czeka na zagospodarowanie- dodaje dyrektor Talma.
Klinika głównym projektem
Jakie obiekty tam powstaną? Urzędnicy wspominają o zabudowie mieszkaniowej, kompleksie uczelnianym, klinice, obiektach dydaktycznych, akademiku, hotelu oraz mieszkaniach dla kadr profesorskich. – Pełniejsze wykorzystanie terenu mają zapewnić również obiekty handlowe, jednakże głównym zamierzeniem zmian wobec tego obszaru, jest to, aby udostępnić go PWSZ w celach statutowych – komentuje Prezydent Agata Fisz.
Jedyną rzeczą, która dotychczas jest realizowana z załącznika do planu zagospodarowania przestrzennego, jest określenie liczby i typów budynków oraz ilości osób w poszczególnych częściach tej infrastruktury. – Część akademikowo – hotelowa najprawdopodobniej pomieści 200 – 300 osób, a część związana z funkcjonowaniem Instytutu Medycznego, ma z jednej strony pełnić funkcję dydaktyczną, ale i kliniki “dziennego pobytu” – informuje Arkadiusz Tofil, prorektor PWSZ w Chełmie. Przy założeniu całej infrastruktury hotelowej, istotnym jest, aby osoby, które będą korzystać z zabiegów, pozostały w łatwym zasięgu usług medycznych, pomimo opuszczenia samej kliniki.
Poniższe plansze ukazują efekt prac urbanistów i architektów, z nich samych można ustalić precyzyjne ulokowanie obiektów.