Malarstwo Stanisława Koguciuka, nazywanego „Nikiforem z Pławanic”, można oglądać do końca lutego w bibliotece PWSZ w Chełmie.
W Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie można zobaczyć ponad 80 obrazów olejnych Stanisława Koguciuka. Malarz nazywany jest „Nikiforem z Pławanic”, interesował się rysunkiem i malarstwem od lat dziecięcych, ale podstaw technik malarskich nauczył się dopiero w wieku dojrzałym. Początkowo jego specjalnością było malarstwo ręczne na tkaninach, później rozpoczął się okres malowania „humorów” – niewielkich scenek opatrzonych adekwatnym tekstem – komentarzem, następnie w jego dorobku artystycznym zaczęły się pojawiać prace o tematyce wiejskiej ukazujące obrzędowość, obyczajowość i pejzaże wsi zapamiętanej z dzieciństwa. Obecnie artysta maluje także obrazy o tematyce sakralnej, w ostatnim czasie powstały „Wizerunki Świętych” a także nowy cykl „Malowanych makatek”.
W uroczystym otwarciu wystawy (7 grudnia) uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Miasta Chełm Elżbieta Bajkiewicz – Kaliszczuk, profesor Stanisław Baj, wybitny malarz, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Chełmskiej Jagoda Barczyńska. Na spotkanie przybyły osoby ze środowisk twórczych, sympatycy, przyjaciele i rodzina artysty, nie zabrakło również przedstawicieli mediów. Na wystawie zaprezentowano ponad 80 obrazów olejnych. Pani Jagoda Barczyńska w interesujący sposób opowiedziała o malarstwie Stanisława Koguciuka. Głos zabrał również artysta i podzielił się wspomnieniami z początków swojej drogi artystycznej.
Stanisław Koguciuk mimo ukończonych 85 lat pozostaje nadal czynnym artystą. Jego twórczość została doceniona, czego dowodem były liczne nagrody, wśród nich najwyżej ceniona Nagroda Oskara Kolberga, przyznana artyście w 2012 roku za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej.
Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2018 r.