Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Projekt chełmskich uczniów najlepszy w kraju

Kalendarz Anna Wesołowska
Projekt chełmskich uczniów najlepszy w kraju

Projekt nazywa się “Szlakiem kultury chełmskich Żydów”. I wygrał ogólnopolski konkurs Szkoły Dialogu. Gratulujemy autorom – uczniom Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie!

Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie wystartowali w minionym roku w konkursie Szkoła Dialogu. I wygrali!
Program ogłosiło po raz pierwszy w 2008 roku Forum Dialogu – największa i najstarsza polska organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Edycja 2020 roku była o tyle trudniejsza, że – ze względu na pandemię – projekt trzeba było zrealizować w trybie zdalnym.

Jedyna taka mapa

Co zatem zrobili uczniowie i uczennice drugiej klasy ZSEiT w Chełmie, że podbili serca komisji konkursowej? W ramach projektu “Szlakiem kultury chełmskich Żydów” przygotowali mapę miasta, w którą wpisali indywidualne losy osób, których historie poznali.

Nawiązali więc kontakt z pochodzącą z Chełma Shlomit Beck i przeprowadzili z nią wywiad na temat historii jej rodziny. Następnie udostępnili go po angielsku i polsku na specjalnej stronie internetowej. Wspólnie ze Shlomit przeszli ulicami Chełma śladami wspomnień i zdjęć archiwalnych potomkini chełmskich Żydów, mieszkającej obecnie w Izraelu.

Postanowili uczcić pamięć dwóch wydarzeń związanych z Zagładą w Chełmie. Podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę Marszu Śmierci chełmskich Żydów, uczennice odczytały świadectwa Ocalałych zawarte w „Księdze pamięci Chełma”. Z kolei w rocznicę likwidacji getta w Chełmie, wspólnie z Muzeum Ziemi Chełmskiej, zorganizowali spacer edukacyjny szlakiem chełmskiego getta.

Wszystkie swoje działania dokumentowali i udostępniali. Powstały więc filmy, podkast i galeria zdjęć, które stanowią uzupełnienie przygotowanej przez nich wirtualnej mapy.

Dla edukacji i pamięci

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, w którym chodzi o zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce. A także z ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana.

Program Szkoła Dialogu rozpoczął się w 2008 roku. Na stronie Forum Dialogu czytamy:

– Na podstawie wieloletniego doświadczenia edukacyjnego, po latach organizowania warsztatów o tolerancji i trudnych pytaniach w dialogu polsko-żydowskim (…) uznaliśmy, że nieznajomość wspólnej historii i wyrosłe przez lata uprzedzenia stanowią najpoważniejszą przeszkodę w dialogu polsko-żydowskim.

Teraz, gdy program Szkoła Dialogu osiągnął ogólnopolską skalę i co roku angażuje około tysiąca uczniów, stał się unikalnym przedsięwzięciem edukacyjnym. Łączy odkrywanie historii, dekonstruuje uprzedzenia, ale też zachęca do zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej własnej miejscowości.

Najlepsi w kraju

W 2020 roku do konkursu stanęło 14 szkół, 22 nauczycieli i nauczycielek, 200 uczennic i uczniów z całego kraju. Podjęli się bardzo trudnego zadania poznawania przeszłości swoich miejscowości i realizacji projektu upamiętniającego społeczność żydowską w trybie zdalnym, spowodowanym pandemią.

W ZSEiT w Chełmie projekt zrealizowali uczniowie klas: 2SL-p – Dariusz Karpiński, Oliwia Majewska, Agnieszka Mazurek, Bartłomiej Momot, Amelia Olszewska, Karolina Palińska, Oliwia Szymonik, Weronika Wojciechowska; 2R – Michał Macegoniuk, Michał Mazurek oraz 2T Bartłomiej Stachniuk. Zwycięską drużynę wspomagał cyfrowo uczeń kl. 1T Jakub Sajuk.

Projekt “Szlakiem kultury chełmskich Żydów” jest efektem współpracy młodzieży z pracownikami Muzeum Ziemi Chełmskiej: Dorotą Bidą i Zbigniewem Lubaszewskim.

Koordynatorami działań młodzieży byli nauczyciele: Małgorzata Kołodziejczyk i Krzysztof Pawlik.

Projekt zobaczycie tutaj: https://5fc5351cb356c.site123.me/

Podsumowanie projektu Szkoły Dialogu online 2020 na stronie Forum Dialogu »