Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Promocja V tomu Zapisek Krasnostawskich

Kalendarz Piotr
Promocja V tomu Zapisek Krasnostawskich

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na promocję V tomu Zapisek Krasnostawskich. Poznajcie szczegóły.

image005.jpg

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na promocję V tomu Zapisek Krasnostawskich, która odbędzie się 20 listopada 2014 r. o godz. 17:00 w Sali Konferencyjnej KDK.

Ukazanie się kolejnej publikacji poświęconej historii Krasnegostawu i Ziemi Krasnostawskiej jest owocem współpracy Krasnostawskiego Domu Kultury z pracownikami naukowymi Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie oraz z Ludowym Towarzystwem Naukowo–Kulturalnym, Wojewódzką Biblioteką Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Książka jest też wynikiem aktywności lokalnych pasjonatów historii, co przełożyło się na objętość tegorocznego tomu, który ukazuje się w roku wielkich rocznic.

Tom V zawiera artykuły opracowane przez 14 autorów na podstawie referatów wygłoszonych na uroczystościach organizowanych w Krasnostawskim Domu Kultury – m.in. jubileusz 620. rocznicy nadania praw miejskich Miastu Krasnystaw, 70. rocznicę rozbicia niemieckiego więzienia w Krasnymstawie w nocy z 19 na 20 września 1943 r. przez oddział Batalionów Chłopskich dowodzony przez por. Stanisława Sokołowskiego „Rolnik” czy obchody 60. rocznicy powstania Krasnostawskiego Domu Kultury. Kolejne artykuły dotyczą wątków z historii szkół, funkcjonowania carskiego garnizonu w mieście, prezentacji cennych zabytków zgromadzonych w krasnostawskim muzeum, opisu działalności samorządu powiatowego, wspomnienie o dawnym życiu na wsi oraz statystyki demograficznej. Ostatnia część tomu to artykuły o charakterze biograficznym, o mniej lub bardziej znanych w życiu miasta i regionu postaciach, takich jak: poeta i społecznik Stanisław Bojarczuk, starosta Eugeniusz Olejniczakowski, dyrektor gimnazjum Jan Wowczak, Konstanty Krasowski oraz artykuł o losach dzielnego, ale momentami kontrowersyjnego partyzanta o pseudonimie „Sęp”.

Publikację swoim patronatem objął Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, a wsparcia finansowego udzieliła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie. Wydawcą książki jest Krasnostawski Dom Kultury.

Podczas promocji będzie można porozmawiać z autorami poszczególnych artykułów, a także kupić najnowszy tom publikacji, jak i tom IV.

zapiskiv-1.jpg