Dworzec PKP Chełm Główny zostanie przebudowany. PKP SA właśnie ogłosiły przetarg na to zadanie. Jak wszystko pójdzie dobrze, efekty zobaczymy pod koniec przyszłego roku.
Chełmski dworzec zupełnie zmieni swój kształt i formę architektoniczną. Prace przy przebudowie potrwają około 16 miesięcy od daty podpisania umowy z wybraną w przetargu firmą.
Termin składania ofert mija 18 marca br. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Wartość zamówienia opiewa na 32,3 mln zł netto.
Przedmiotem przetargu jest przebudowa dworca Chełm wraz z wykonaniem uzupełniającej dokumentacji projektowej - informuje portal Transport Publiczny.
Przypomnijmy, w 2020 roku PKP informowały, że prace projektowe nad przebudową chełmskiego dworca dobiegają końca. Mieszkańcy miasta mogli zobaczyć wizualizacje obiektu. Można je było podziwiać także na naszym portalu - tutaj. Jako początek prac modernizacyjnych wskazywano wówczas przełom roku 2020 i 2021. Jak widać, realizacja planów mocno przesunęła się w czasie. Powodem były pieniądze. Jak wyjaśnia Jakub Banaszek, prezydent Chełmia:
W poprzednim postępowaniu nie udało się wybrać wykonawcy z uwagi na zbyt małą ilość zabezpieczonych środków.
Będzie modernistycznie
Obecny budynek dworca PKP w Chełmie datowany jest na 1961 rok. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych został przebudowany w stylu postmodernistycznym (zdjęcie poniżej). Teraz czeka go znacząca przebudowa w stylu modernistycznym. Budynek zostanie częściowo nadbudowany, a części obiektu zostaną wyburzone.
Dworzec zostanie nadbudowany i uzupełniony o wieżę zegarową. Na parterze przewidziano wysoki hol, cichą poczekalnię, kasy, toalety, pokój dla opiekuna z dzieckiem, lokale usługowe. Będą nawiązania do kolejowej historii miasta. Np. na ścianie nad kasami znajdzie się plan osiedla Dyrekcja z okresu międzywojennego.
Na piętrze architekci ulokowali pomieszczenia służbowe.
Jednokondygnacyjny łącznik od strony wschodniej zostanie rozebrany i na jego miejscu powstanie lekka wiata rowerowa z miejscami do siedzenia. Z kolei dwukondygnacyjny wolnostojący budynek od strony zachodniej też pójdzie do rozbiórki i będzie tu trawnik. Istotnym elementem tego projektu jest właśnie zieleń. Nie brakuje jej wokół i… na budynku. To po części odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których zmagamy się ze zmianami klimatycznymi. W nowoczesnym zaś budownictwie coraz częściej stosujemy rozwiązania sprzyjające środowisku. Dodatkowo projektanci przewidzieli tu instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Bezpośrednio przy dworcu przewidziano niewielki parking, w tym dla osób niepełnosprawnych, a także miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Nie zapomniano o postoju taxi i miejscach dla krótkiego postoju.
Dokumentację projektową przygotowała firma PAS Projekt.
W trakcie robót podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego.
Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.