Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PWSZ otwiera nowy kierunek studiów

Kalendarz Piotr

Budownictwo, elektrotechnika czy filologia – to jedne z wielu kierunków jakich mogą podjąć się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Mimo okazałej oferty, rektor prof. dr hab Józef Zając od przyszłego roku akademickiego otwiera kolejny kierunek – Zarządzanie Parafią.

Pomysł na utworzenie powyższego kierunku studiów był inicjatywą Seminarium Duchownego w Lublinie.  Katolicki Uniwersytet Lubelski mimo zapewnień rektora Ks. dr Marka Pawłowskiego o rosnącym zainteresowaniu ofertą edukacyjną, nie wyraził zgody na jej utworzenie.  Lubelscy księża z prośbą o rozpatrzenie propozycji zwrócili sie również do dyrektora PWSZ w Chełmie.

Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy na ten temat z kadrą PWSZ. Teraz mogę już powiedzieć, że doszliśmy do porozumienia i pierwsze zajęcia na kierunku “Zarządzanie parafią i Instytucjami Kościelnymi” odbędą się już w październiku 2015 roku. –wyjaśnia ksiądz Józef Różak.

Program studiów będzie obejmował, m.in. Administrację kościelną, elementy rachunkowości, ochronę kościelnych zasobów archiwalnych oraz podstawy technik informatycznych. Studia te będą odbywały się w trybie zaocznym, a absolwentom zostanie nadany tytuł licencjata. Wszystkie zajęcia poprowadzi wyspecjalizowana kadra a nowy kierunek zostanie przyłączony do Instytutu Nauk Humanistycznych PWSZ w Chełmie.