Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Raniewicz prezentuje "Kontrakt dla Chełma"

Kalendarz Piotr
Raniewicz prezentuje "Kontrakt dla Chełma"

Poseł Grzegorz Raniewicz- kandydat na Prezydenta Miasta Chełm, podpisał swój kontrakt dla Chełma. Podpis został złożony w obecności Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, Wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka oraz Poseł Magdaleny Gąsior-Marek. Co obiecuje Chełmianom kandydat Platformy Obywatelskiej? Przedstawiamy Państwu program wyborczy.

Już standardowo w ramach wyborów prezydenckich powracamy do tematu północnej obwodnicy Chełma, której budowa miałaby się zakończyć w 2020 roku. Remont miałby czekać także ul. Rejowiecką, Kolejową i Rampę Brzeską.  Nie zgodzę się ze zdaniem Pana Raniewicza, który twierdzi, że: “Już czas, aby remonty dróg stały się priorytetem władz, a nie problemem odkładanym na nieokreśloną przyszłość”.  Jakkolwiek oceniać poczyniania Pani Fisz, to trzeba jej przyznać, że stan infrastruktury drogowej może uznać za mały sukces.

Chełm ma być miastem przyjaznym inwestorom i przedsiębiorcom. Co proponuje kandydat PO? Stworzenie profesjonalnego wsparcia dla biznesu w postaci:

1. dobrej informacji i fachowo przygotowanej oferty,
2. realnego pakietu systemowych ulg dla inwestorów zewnętrznych i rodzimych,
3. realnego zagospodarowania chełmskiej strefy ekonomicznej,
4. programu wsparcia rodzimych przedsiębiorców, którzy zatrudniają Chełmian.

Niestety z programu nie dowiadujemy się jakie ulgi dla inwestorów mógłby zawierać taki pakiet systemowy. Miasto miałoby także dać odetchnąć mieszkańcom od podwyżek rachunków. – Czas na zamrożenie opłat lokalnych za wodę i centralne ogrzewanie -dodaje Poseł.  Chełm ma być miejscem w którym będzie realizowany szeroki program badań profilaktycznych, zwiększy się liczba godzin SKS w Chełmskich szkołach, władze wdrożą ogólnopolską kartę seniora oraz pokierują budową centrum aktywności seniora z zapleczem rehabilitacyjnym i salą gimnastyczną.

Problemy chełmskiej oświaty ma rozwiązać ponadprogramowe godziny nauczania finansowane z budżetu miasta. Pytanie skąd weźmiemy na ten cel pieniądze, skoro już dzisiaj szkoły borykają się z problemami zwolnień z nauczycielami? Według Posła – po szkole spędzimy czas na nowoczesnych boiskach szkolnych i osiedlowych dla młodzieży, II LO miałoby się wzbogacić o basen i nowoczesne obiekty sportowe, przy stadionie “Batory” moglibyśmy korzystać z centrum treningowego wyposażonego w boisko i bieżnię tartanową. Poseł Raniewicz chce być kontynuatorem inwestycji Pani Fisz w sprawie remontu stadionu miejskiego, gdzie miałaby pojawić się zadaszona trybuna. Naszą ciekawość wzbudza także punkt siódmy: “Centrum Sportów Walki”.

Kandydaci stale podejmują się tematu ścieżek rowerowych. Według Posła Raniewicza czas na wypożyczalnię rowerów we wszystkich dzielnicach miasta oraz budowę nowych ścieżek. Chełmskie ulice mogłyby wzbogacić się także o w pasy dla rowerów. Zupełnie nietrafionym pomysłem jest według nas stworzenie laboratorium kulturalnego Chełma oraz wprowadzenie wydarzeń kulturalnych do małych restauracji, pubów czy klubów. Chełm właśnie potrzebuje dużych festiwali! Większość lokali nie jest przystosowana do jakichkolwiek koncertów i wydarzeń kulturalnych, warto wspomnieć, że ChDK radzi sobie całkiem nieźle, tuż za nim “Strzecha u Wojciecha”, klub Atmosfera oraz miejsca w których zbierają się fani hip-hopu – Club Underground oraz Coco.

Ostatni punkt dotyczy trzeciego sektora, a zarazem jego wzmocnieniu poprzez:

1. zwiększenie nakładów na działalność organizacji pozarządowych,
2. wspieranie ich w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych m.in. funduszy unijnych,
3. zagwarantowanie uregulowania zaległości i terminowych płatności PUM względem funkcjonujących na terenie miasta wspólnot mieszkaniowych,
4. uproszczenie zgłaszania inicjatyw uchwałodawczych przez mieszkańców.

Przypominamy także, że wszystkie projekty są tylko obietnicami wyborczymi Pana Posła Grzegorza Raniewicza w związku z wyborami samorządowymi.