Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

"Remuh" - nowa wystawa w KDK

Kalendarz Anna Wesołowska
"Remuh" - nowa wystawa w KDK

Zapraszamy na spacer do krakowskim Kazimierzu. Wystawę fotografii „Remuh” Adama Gryczyńskiego można oglądać w Krasnostawskim Domu Kultury.

Krakowska dzielnica Kazimierz to obiekt fascynacji fotografa Adama Gryczyńskiego. Efekty tej fascynacji, ale także spotkań z ludźmi, rozmów o dramatycznej historii Żydów w Polsce, można zobaczyć na wystawie „Remuh” w Krasnostawskim Domu Kultury (ul. Okrzei 10). Prace można oglądać we wrześniu i październiku br.

Synagoga Remuh znajduje się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej. Wraz z przylegającym do niej starym cmentarzem tworzą unikalny i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku. Jak opowiada autor zdjęć, krakowski Kazimierz budził jego fascynację od dzieciństwa.
– Chociaż dzielnica ta była wtedy mocno zniszczona i zaniedbana – wspomina Adam Gryczyński dla portalu foto-info.pl – to chętnie urządzałem tam wędrówki, a zaglądanie ukradkiem na małe podwórka, w różne zaułki i zakamarki, sprawiało mi pewnego rodzaju przyjemność. (…) Potem szczególnie chętnie wybierałem się tam samotnie na dłuższe spacery, w okresie gdy chodziłem już do liceum i na studia (w latach 70.). Choć wcześniej nie uświadamiałem sobie tego tak wyraźnie jak dzisiaj, to prawdopodobnie wtedy dość mocno „uczuliłem” się na historię, zabytki przeszłości oraz odnajdywanie w różnych starych przedmiotach okruchów wspomnień o ludziach, których już nie ma.
Wyrazem tych zainteresowań są fotografie utrzymane w nostalgicznym klimacie i specyficznym, zielonkawym kolorycie pokazywane na wystawie „Remuh”. Autor wykonał je w marcu 1986 roku. Było to podczas wizyty na tamtejszym cmentarzu, kiedy nieoczekiwanie poznał widocznych na zdjęciach Żydów przybyłych z pielgrzymką z Izraela.
– Nie wiem, czy kiedykolwiek jeszcze spotkam tamtych ludzi, lecz to wszystko wywarło na mnie niezatarty wpływ przywołując refleksje, które chciałem utrwalić nadając im odpowiednią do rangi tematu i mojej wyobraźni formę – mówi autor.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie. Obowiązuje reżim sanitarny!

***

Adam Gryczyński – pedagog, artysta-fotografik, animator kultury, redaktor. Urodzony w 1957 r. w Krakowie. W 1981 r. ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie w Foto-Galerii urządził ponad 300 wystaw. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych pokazywanych w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, we Włoszech.

wystawa-kdk-scaled-1.jpg