Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rowerzyści dziś pod lupą policji!

Kalendarz Piotr
Rowerzyści dziś pod lupą policji!

Jak poinformowało Radio Bon Ton, miejscy policjanci prowadzą dziś akcję której adresatami będą tym razem nie kierowcy, a rowerzyści. Na co będą zwracać szczególną uwagę?

Akcja trwa od rana aż do późnych godzin nocnych. Jej celem jest zwrócenie uwagi rowerzystów na poprawną jazdę oraz widoczność na jezdni. Mundurowi sprawdzają czy mieszkańcy Chełma poprawnie przejeżdżają rowerem przez przejścia, włączają się do ruchu ulicznego oraz odpowiednio sygnalizują zmianę kierunku jazdy.

-Tylko w tym miesiącu otrzymaliśmy kilka zgłoszeń dotyczących sytuacji, w których niewiele brakowało do nieszczęścia. Powodami w większości był brak ostrożności na przejściach. Zdarzało się, że rowerzyści niemal wjeżdżali pod koła samochodów. – mówił na antenie radia Bon Ton Tomasz Błaziak, naczelnik chełmskiej drogówki.

O rezultatach akcji poinformujemy wkrótce. Tymczasem zamieszczamy krótki poradnik, jak poprawnie poruszać się na dwóch kółkach:

1. Wymagane wyposażenie. Zgodnie z prawem, rower musi być wyposażony w:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • kierunkowskazy (dwa przednie i dwa tylne barwy żółtej) – jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
  • dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy, czyli np. w dzień; wystarczy jeżeli takie światła mamy np. w kieszeni, plecaku, albo w domu i nie zamierzamy jeździć po zmroku. UWAGA ! Nie dotyczy to światła odblaskowego tylnego o barwie czerwonej, które musi być zamontowane na stałe.

2. Nie rozmawiaj przez telefon! Prowadzenie rozmowy przez telefon podczas jazdy jest nie tylko niewygodne, ale też niebezpieczne i niezgodne z prawem. Mamy ograniczony dostęp do hamulców, odbiór dźwięków z otoczenia, utrudnione skręcanie. Zgodnie z prawem kierującemu pojazdem zabrania się “korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. A rower – w myśl tej samej ustawy – jest pojazdem, podobnie jak samochód.

3. Po chodniku można tylko w określonych sytuacjach. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone tylko w sytuacji, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Rowerzysta – w myśl przepisów – musi jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

4. Nie wolno po pasach! Rowerzysta nie może przejeżdżać na rowerze po pasach dla pieszych. Traktuje o tym art. 26 Ustawy “Prawo o ruchu drogowym”, w myśl którego “kierującemu pojazdem zabrania się: (…) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych”. Rowerzysta musi zejść z roweru i przeprowadzić go. Natomiast, gdy obok przejścia dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy, może po nim przejechać nie zsiadając z roweru (art.2).

Autor poradnika: http://www.bezpiecznyrowerzysta.pb.edu.pl/poradnik.html