Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rumel patronem placu

Kalendarz Anna Wesołowska
Rumel patronem placu

Zygmunt Rumel został patronem placu przy dworcu głównym PKP w Chełmie.

Podczas ostatniego posiedzenia, chełmscy radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą zmienili nazwę placu dworcowego. Teraz plac nazywa się: Plac Dworcowy im. Zygmunta Rumla.

Kiedy informowaliśmy niedawno, że są takie plany co do zmiany nazwy placu, część naszych Czytelników ogarnęły wątpliwości, o którą postać naszej historii chodzi. Więcej o patronie placu możecie przeczytać np. tutaj.

My natomiast przypomnimy skróconą wersję życiorysu patrona.

Zygmunt Rumel – pseudonim ‘Mały’ (ur. w 1915 roku,  zginął w 1943 roku na Wołyniu). Stał na czele polskiej delegacji, mającej na celu zahamowanie rzezi wołyńskiej. Jego postać występuje w głośnym filmie ‘Wołyń’, Wojciecha Smarzowskiego.

Był absolwentem słynnego Liceum Krzemienieckiego, lubił poezję i sport, studiował polonistykę na UW. Od pierwszych dni wojny angażował się w działalność konspiracyjną. Jako komendant Batalionów Chłopskich na Wołyniu organizował oddziały partyzanckie i samoobronę. Z polecenia polskiego rządu, w lipcu 1943 roku, stanął na czele delegacji mającej na celu zahamowanie rzezi wołyńskiej i uzgodnienie z UPA wspólnej walki z Niemcami. Misja się nie powiodła, wszyscy jej członkowie zostali aresztowani i zabici. Następnego dnia – 11 lipca 1943 roku – zaczęło się apogeum rzezi wołyńskiej.

zygmunt_rumel.jpg

Z inicjatywą zmiany nazwy placu wystąpili do samorządu członkowie Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, którzy chcieli “godnego upamiętnienia osoby Zygmunta Rumla”.