Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Ryś - nowy mieszkaniec sobiborskich lasów

Kalendarz Anna Wesołowska
Ryś - nowy mieszkaniec sobiborskich lasów

W lasach pod Włodawą zamieszkały rysie. Pracownicy nadleśnictwa nie mają teraz żadnych wątpliwości. Nie dość, że udało im się jednego zobaczyć, to nawet sfotografować.

Pracownicy Nadleśnictwa Sobibór od dłuższego czasu otrzymywali informacje, że na terenie kompleksu lasów w okolicach Sobiboru i Włodawy zadomowiły się rysie. Możliwość zobaczenia tego niezwykłego zwierzęcia wydawała się jednak nikła.

Choć ryś przy spotkaniu z człowiekiem nie ucieka – tłumaczą leśnicy – to potrafi tak szybko się ukryć, że dosłownie znika z pola widzenia. To bardzo skryte zwierzę, można go porównać do ,,leśnego ducha” przemykającego bezszelestnie pośród drzew.

Dlatego, jakież było zdziwienie strażników leśnych, kiedy na terenie Leśnictwa Podlaski, w środku dnia, spotkali rysia tuż przy ruchliwej drodze. Nie dość, że udało się go zobaczyć, to nawet sfotografować.

Obecnie u rysi  trwa okres godowy zwany marcowaniem. Leśnicy mają więc nadzieję, że spotkany kot znajdzie tu swoją drugą połowę i osiedli się na stałe w lasach pod Włodawą.

Szczęście spotkania rysia na terenie lasów sobiborskich mieli niespełna rok wcześniej członkowie Grupy Badawczej Sobibór. 7 kwietnia 2017 roku na swoim fanpage’u opublikowali zdjęcia rysia przemierzającego drogę w okolicy wsi Szcześniki.

– No to mamy tak zwaną “MOCNĄ RZECZ” 

1f642.png

– pisali. – Pierwsze w historii zdjęcia rysia euroazjatyckiego Lynx lynx z Lasów Sobiborskich. Kadr jest taki, że nie pozostawia żadnych wątpliwości – cieszyli się.

Członkowie Grupy donosili, że obecność rysia stwierdzili już marcu 2010 roku. Niektórzy widzieli go zimą 2016 roku, ale nie udało się go wtedy sfotografować. Wielokrotnie też znajdowali tropy kota.

W styczniu tego roku informowali, już bez żadnych wątpliwości: ryś od dłuższego czasu jest “stałym elementem teriofauny Lasów Sobiborskich”.

***

W Polsce ryś jest gatunkiem bardzo rzadkim i chronionym. Jeszcze kilka lat temu rysie pojawiały się w naszych stronach sporadycznie i były to zwykle przypadki okresowych migracji. W ostatnich latach leśnicy i miłośnicy przyrody znajdują coraz więcej śladów obecności tych pięknych dzikich kotów. Zamieszkują przede wszystkim w południowej części regionu, w okolicach Józefowa, Biłgoraja i Janowa Lubelskiego. Obecnie w całym kraju żyje niespełna 300 sztuk tych zwierząt.