Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Są pieniądze za najlepszych maturzystów

Kalendarz Piotr Janowski
Są pieniądze za najlepszych maturzystów

Specjalną dotację za przyjęcie najlepszych maturzystów otrzymała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

Za najlepszego maturzystę uważa się osobę, która w roku rozpoczęcia studiów otrzymała na maturze 100 proc. punktów możliwych do zdobycia (również olimpijczycy) lub znajdowała się w nie więcej niż 3 proc. osób, które przystąpiły do części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym i uzyskały co najmniej 85% punktów możliwych do zdobycia.

Obok dotacji dydaktycznej, liczonej z tzw. algorytmu, dodatkowo skierujemy do uczelni 82 mln zł, aby uczelnie zachęcały tych wybitnie uzdolnionych młodych ludzi do podjęcia studiów u siebie – wyjaśniała mechanizm działania dotacji prof. Teresa Czerwińska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dodatkowe fundusze za przyjęcie najlepszych maturzystów traktowane są jako wsparcie dla starań uczelni o najlepszych absolwentów szkół średnich. Są też bodźcem do roztaczania szczególnej opieki nad tą grupą najzdolniejszych. W tym roku taki „prezent” otrzymało 117 uczelni w całym kraju, które przyjęły prawie 8600 prymusów.