Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Samolotowe mistrzostwa zakończone

Kalendarz Anna Wesołowska
Samolotowe mistrzostwa zakończone

Przez ostatni tydzień niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych pilotów. Na lotnisku PWSZ zmierzyli się zawodnicy 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Pierwszy dzień rywalizacji przebiegał pod znakiem lądowań precyzyjnych. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań, tzw. normalne, bez mocy silnika, bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że  rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi około 60 węzłów. To pokazuje, jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.

Trzy kolejne dni to rywalizacja w konkurencjach nawigacyjnych. Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy, odnalezienie wyłożonych w terenie znaków oraz utrzymanie stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana była przez sędziów z dokładnością do dwóch sekund.

Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy na podstawie znaków, które należało odnaleźć i na tej podstawie odbyć lot. W drugiej kolejności oceniane było latanie ze ściśle określoną prędkością przez punkty trasy z dokładnością do jednej sekundy.

Mistrzostwa dostarczyły wszystkim bardzo wielu emocji. Rywalizacja była zacięta, a poziom wyrównany, ponieważ w zawodach udział wzięli najlepsi z najlepszych. Dzięki temu, przez kilka dni mogliśmy oglądać podniebne wyczyny pilotów wysokiej klasy powiedział Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Zawody odbyły się w ramach cyklu przygotowań Reprezentacji Polski do 24. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym oraz kwalifikacją pilotów do Samolotowej Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów AP na rok 2019.

Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które sukcesywnie angażuje się w działania związane z propagowaniem i rozwijaniem kultury lotniczej. Sponsorem zawodów została też największa polska czarterowa linia lotnicza – Enter Air, która już po raz kolejny wsparła też finansowo drużynę PWSZ w Chełmie.

Szczegółowe wyniki rywalizacji można zobaczyć na stronie www.pwszchelm.edu.pl.