Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Samorządowy kongres w Chełmie

Kalendarz Anna Wesołowska
Samorządowy kongres w Chełmie
Cel to podsumowanie dotychczasowych lokalnych i krajowych polityk rozwoju małych i średnich miast. W dniach 19-21 kwietnia  w Chełmie odbędzie się II Kongres Małych i Średnich Miast. Wydarzenie organizują Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich oraz chełmski samorząd.

W dniach 19-21 kwietnia 2023 roku w Chełmie odbędzie się II Kongres Małych i Średnich Miast. To wydarzenie organizowane wspólnie przez Związek Miast Polskich, Unię Miasteczek Polskich oraz Miasto Chełm. Swój udział w obradach zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Celem samorządowego Kongresu, odbywającego się pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy, jest przede wszystkim podsumowanie dotychczasowych lokalnych i krajowych polityk rozwoju, dedykowanych małym i średnim miastom. Wśród tematów dominować będą takie kwestie jak m.in. efekty wdrażanych polityk, analiza deficytów rozwojowych, aż po wypracowanie wniosków i rekomendacji.

Podczas wydarzenia, które odbędzie się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, swoje wystąpienie zapowiedział m.in. premier Mateusz Morawiecki.  Będzie też można posłuchać ministra Grzegorza Pudy, który drugiego dnia Kongresu opowie o polityce rządu RP wobec małych i średnich miast.

Planowana jest też seria debat dotyczących m.in. potencjału turystycznego miast małych i średnich, rozwoju biznesu i innowacyjności w tych ośrodkach, polityki rozwoju miast i lokalnych inwestycjach czy też skutków wojny w Ukrainie.

Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony będzie przede wszystkim na kwestie organizacyjne oraz inaugurację Kongresu. Tego dnia zaplanowano także seminarium strategiczne z udziałem Tomasza Żukowskiego – Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad pn. „Rola infrastruktury strategicznej kraju dla rozwoju małych i średnich miast oraz ich obszarów funkcjonalnych”.
Kolejny dzień, czyli 20 kwietnia, to obrady plenarne, które potrwają od godziny 10:00 do 18:00.
21 kwietnia to z kolei podsumowanie wydarzenia przez organizatorów.

341098512_178567008428207_824931588167028397_n-scaled-1.jpg

Wirtualny Teatr Historii

Kongresowi towarzyszyć będzie m.in. Wirtualny Teatr Historii “Niepodległa”. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej udostępniona będzie dla mieszkańców interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety.

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono, w formie interaktywnych pokazów czy hologramów, historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Ciekawostki z funkcjonowania młodego kraju będzie można poznawać dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925.

W ramach wystawy utworzone zostaną specjalne stoiska VR na parterze budynku Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

341128413_171084355473446_1121919593349565076_n-scaled.jpg

Uważajcie na parkingi w centrum

W związku z organizacją w Chełmie II Kongresu Małych i Średnich Miast w dniach 19-21 kwietnia 2023 roku wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ogólnodostępnym parkingu znajdującym się na ul. Sybiraków od strony sklepu Biedronka. W tych dniach z tego parkingu będą mogli korzystać wyłącznie uczestnicy Kongresu, o czym informują kierowców ustawione już w piątek (14 kwietnia) znaki drogowe.

Ze względu na zmniejszenie dostępnej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta, w dniach 19-21 kwietnia mieszkańcy i osoby przyjezdne będą mogły pozostawić swoje samochody na placu na terenie dawnego dworca PKS przy ul. Lwowskiej.

Poniżej na mapce zaznaczenie parkingu przy ul. Sybiraków, który będzie wyłączony z ogólnego użytkowania.

parking-sybirakow.800x0.jpg