Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Setki chełmian na marszu pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej | Wideo

Kalendarz Piotr
Setki chełmian na marszu pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej | Wideo

W sobotę, 11 lipca ulicami Chełma już po raz trzeci przeszedł Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej organizowany przez Młodych Patriotów Chełm, chełmskie koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodową Łęczną. Około 300 osób uczciło pamięć o naszych rodakach, pomordowanych na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy, odprawioną w intencji ofiar ludobójstwa na Ziemi Wołyńskiej. Tuż po godzinie 19:00 na deptaku, po uformowaniu szyku, ruszył Marsz Pamięci.

Zobacz nasze wideo!

W marszu udział wzięli przede wszystkim ludzie młodzi, organizacje patriotyczne z całej Lubelszczyzny oraz mieszkańcy Chełma. Pochodowi towarzyszyły hasła upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej oraz potępiające oprawców z Ukraińskiej Powstańczej Armii. Po dotarciu pod Pietę Wołyńską, przedstawiciele wygłosili przemówienia, w których przedstawiona została geneza wydarzeń na Wołyniu. Zwrócono także uwagę na niepokojące zjawisko gloryfikacji banderowców na Ukrainie. Delegacje złożyły wieńce, a następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć o pomordowanych. Na koniec zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Organizatorzy zapowiedzieli kolejny Marsz Pamięci za rok, w kolejną rocznicę „krwawej niedzieli”.

Fot. Marcin Budzyński

Damian Stafiński