Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Składowisko przy Chemicznej z błędem?

Kalendarz Piotr Janowski
Składowisko przy Chemicznej z błędem?

Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm przeciw spalarni i Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” kwestionują prawidłowość decyzji Urzędu Miasta Chełm o środowiskowych uwarunkowaniach dla składowiska odpadów przy ul. Chemicznej 12 w Chełmie. Ich zdaniem ta decyzja obarczona jest błędem prawnym.

Z wydanej decyzji środowiskowej podpisanej z upoważnienia Prezydenta Miasta Chełm przez Ziemowita Nowosada, Dyrektora Departamentu Komunalnego, wynika, że decyzja dotyczy niewielkiego terenu – nieco ponad 1,8 tys. m2, na którym będą składowane odpady w ilości około 3 tys. ton rocznie (ok. 240 ton miesięcznie). Jednocześnie na placu mogłoby znaleźć się ok. 730 ton odpadów. Jak czytamy we wspomnianym piśmie „Odpady (Śmieci) mają bardzo zróżnicowaną strukturę. Kody wymienione w decyzji zezwalającej na ich składowanie tj. 02, 03, 07, 08, 16, 17 19 i 20 świadczą o ogromnej mieszaninie odpadów w tym odpady niebezpieczne”.

Ścieki trafią do nieistniejącej kanalizacji

Składowisko, zgodnie z wydaną przez miasto decyzją, w trakcie swej działalności korzystać będzie z zaopatrzenia w wodę z sieci miejskiej i odprowadzać ścieki do miejskiej kanalizacji sanitarnej. I tutaj, w opinii obu organizacji, zaczynają się przysłowiowe schody:

„Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm przeciw spalarni, informuje że:

Nie ma możliwości odprowadzenia ścieków do miejskiej kanalizacji sanitarnej z budynku położonego przy ul. Chemicznej 12, ponieważ na ulicy Chemicznej nie ma kanalizacji sanitarnej.”

Istniejący na tej działce budynek wyposażony jest w zbiornik bezodpływowy. Jak piszą aktywiści, nic o tym zbiorniku nie wiadomo. Pytają więc:

  • Czy jest szczelny?
  • Jak głęboko jest posadowiony w gruncie?
  • Czy ma atest dopuszczający zbiornik do zbierania nieczystości powstających z planowanej działalności?
  • Z czego wykonany jest zbiornik: czy jest on betonowy, murowany, plastikowy?
  • Zbiornik jest jedno-, dwu -, lub trzykomorowy? Posiada osadnik gnilny i zaprawę bakteryjną?
  • Jak długo ścieki będą zatrzymywane w zbiorniku?
  • Czy jest to zbiornik z rozsączaniem do gruntu?

Zapomniany zbiornik

Teren planowanego składowiska przy ul. Chemicznej 12 w Chełmie nie jest podłączony również do kanalizacji deszczowej. Czy spływająca z terenu składowiska woda „obmyje” zgromadzone tam śmieci i trafi wprost do gruntu?

Zabezpieczenie przed taką sytuacją choćby przy użyciu np. separatorów oleju jest bardzo ważne dla nas wszystkich. Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm przeciw spalarni przypomina, że planowane przedsięwzięcie położone jest na terenie głównego zbiornika wód podziemnych Niecka Lubelska, zbiornik Chełm - Zamość, dla którego istnieją ustalone zasady ochrony tego zbiornika „poprzez:

  • zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód i gruntu,
  • zakaz realizacji obiektów szczególnie uciążliwych dla środowiska wodnego,
  • zakaz składowania odpadów i innych materiałów nie zabezpieczonych przed przenikaniem do gruntu substancji szkodliwych dla środowiska”.

Jak zauważa Komitet Społeczny Aglomeracja Chełm przeciw spalarni, w decyzji środowiskowej z dnia 17 kwietnia 2023 roku nie uwzględniono istnienia tego zbiornika. To niepokojące, ponieważ właśnie z niego wodę czerpią pobliskie studnie głębinowe, które wykorzystują ją do swoich celów gospodarczych i technologicznych.

Wstrzymać i unieważnić

Niezrozumiała jest dla nas – mieszkańców Chełma wydana decyzja, w której nie ma słowa o:

  • braku kanalizacji sanitarnej i deszczowej,
  • zbiorniku bezodpływowym i braku separatora do podczyszczania wód opadowych,
  • istniejących w pobliżu 4 sztuk studni głębinowych, zlokalizowanych w odległości 101 – 240 metrów od planowanego składowiska odpadów,
  • zlokalizowanej w odległości 230 m Spółdzielni Mleczarskiej „Bieluch". To firma, której produkcja oparta jest przede wszystkim na czystej wodzie czerpanej ze zbiornika wód podziemnych oraz czystym powietrzu.

Społeczny Komitet Aglomeracja Chełm przeciw spalarni uważa, że wydana decyzja środowiskowa i decyzja zezwalająca na zbieranie odpadów na działkach przy ul. Chemicznej 12 jest obarczona błędem, ponieważ w dniu jej wydania była niewykonalna. Wyczerpuje to art. 156 §1 pkt 5 Kodeksu Postępowania Administracyjnego: „Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały”. Na tej podstawie autorzy wystąpienia oczekują, że chełmski magistrat wyda postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji.