Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Ślisko, noga z gazu!

Kalendarz Anna Wesołowska
Ślisko, noga z gazu!

Ponad 40 kolizji drogowych wydarzyło się w ciągu kilku godzin na drogach naszego województwa. Policjanci przypominają więc o zasadach szczególnej ostrożności.  Śnieg i śliska nawierzchnia wymagają od kierowców podwójnej czujności i dostosowania techniki jazdy do warunków.

Zimowa aura sprawiła, że warunki na drogach naszego regionu znacznie się pogorszyły. Pomimo starań drogowców, w wielu miejscach jezdnia jest nadal śliska. Na ulicach zalega śnieg i błoto pośniegowe. A to sprawia, że warunki dla kierowców są wyjątkowo trudne. W miejscach, w których występują strome podjazdy, problemy mają kierujący samochodami ciężarowymi.

W ciągu zaledwie kilku godzin – od północy do wczorajszego poranka (24 listopada) – na drogach naszego województwa doszło do ponad 40 kolizji drogowych!

Przed godziną 5 na zjeździe z drogi S17 w kierunku Zamościa w miejscowości Piaski Wielkie (powiat świdnicki) 45-letni obywatel Ukrainy kierując pojazdem ciężarowym nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w drugi pojazd ciężarowy, który zatrzymał się, bo miał problem z kontynuowaniem jazdy po oblodzonej nawierzchni. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Policjanci wytyczyli objazdy.

Z kolei w powiecie chełmskim kierujący citroenem nie dostosował prędkości do warunków na drodze i uderzył w tył poprzedzającego go Volvo. Później odbił się od niego i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym.

Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Policjanci przypominają zatem o  kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa:

– zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
– dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
– nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą – łatwo wtedy wpaść w poślizg,
– zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
– bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, a także na wiaduktach i mostach –  w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.