Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Spada bezrobocie w Chełmie

Kalendarz Piotr
Spada bezrobocie w Chełmie

Statystyki są zadowalające. Stopa bezrobocia pod koniec maja bieżącego roku w Chełmie wyniosła 15,4 %, gdzie dla porównania rok temu w tym miesiącu była ona wyższa o 1,2 %.

Z danych zamieszczonych przez Powiatowy Urząd Pracy wynika, że w Chełmie jest 3504 osób bezrobotnych, gdzie w porównaniu z miesiącem poprzednim odnotowany został spadek o 5,1%. Rok temu również stopa bezrobocia spadła – nawet o 12,2 %. Dla lepszego zobrazowania w powiecie Chełmskim bezrobotnych jest 4897 osób.

W innych kategoriach zamieszczonych danych statystycznych również widoczne są spadki, które niewątpliwie cieszą. W poprzednim miesiącu w powiecie chełmskim bezrobotnych było więcej o 7,1%, a w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,2 %.

Osób pozostających bez zatrudnienia, które nie ukończyły 30. roku życia, jest 943, co stanowi 11,5 %  ogólnej liczby bezrobotnych. W powiecie takich osób jest 1705, a to sprawia, że w odniesieniu do ogółu jest to 17,7 %.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na terenie całego kraju odnotowano spadek liczby bezrobotnych. Najbardziej znaczący miał miejsce w województwach: pomorskim, dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Mimo to w dalszym ciągu utrzymuje się duże terytorialne zróżnicowanie stopy bezrobocia i dla porównania: w Polsce liczba bezrobotnych jest równa 1622,3 tys., a w województwie lubelskim – 104,5 tys.

– Głównym argumentem przemawiającym na korzystność danych statystycznych jest podjęcie wielu działań aktywizacyjnych podejmowanych przez Urząd, ale również własna inicjatywa petentów którzy decydują się na wykonywanie prac sezonowych. Sporo ofert napływa z sektora budowlano-technicznego. Miejmy nadzieję, że ten wskaźnik uda utrzymać się do końca roku – komentuje Jolanta Krop, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. Zdajemy sobie sprawę, że daleko nam do wskaźników wykazujących bezrobocie w skali kraju, jednak będziemy dążyć by sytuacja sukcesywnie się poprawiała – dodaje.