Strażacy oceniają wstępnie, że było to podpalenie. W niedzielę (5 kwietnia) spłonęło 90 hektarów Rezerwatu Przyrody Sobowice w gminie Chełm.
Akcja gaśnicza trwała ponad 3 godziny, wzięło w niej udział blisko 80 strażaków. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.
Torfowiskowy Rezerwat Przyrody Sobowice znajduje się na terenie gminy Chełm, pomiędzy chełmskimi pagórami kredowymi. To jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych. Przedmiotem ochrony są tu unikatowe źródliskowe torfowiska kopułowe wraz z licznymi chronionymi i rzadkimi gatunkami flory i fauny.
Tydzień temu chełmscy strażacy walczyli z podobnym pożarem na terenie Rezerwatu Bagno Serebryskie. Spłonęło wówczas prawie 60 hektarów chronionych torfowisk.
Jak podkreślają strażacy, wezwania do płonących traw są dla nich obecnie sporym obciążeniem. W związku z epidemią, są bowiem kierowani do pomocy na przejściach granicznych oraz przy namiotach sanitarnych w chełmskim szpitalu.
Przypominają, że wypalanie traw, czy nieużytków jest bardzo niebezpieczne. Niewielki ogień w mgnieniu oka w niekontrolowany sposób może się rozprzestrzenić i objąć swoim zasięgiem duże obszary, pobliskie lasy czy budynki. Wypalanie zagraża ludziom i ich majątkom, ale niszczy też przyrodę. W ogniu giną zwierzęta, niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt.
O rozsądek apelują też policjanci. Przestrzegają:
Osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega odpowiedzialności karnej. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za tego typu wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywny. Za wzniecanie pożaru kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli natomiast wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.
***
Redakcja chelmski.eu dziękuję Czytelnikowi za udostępnienie zdjęć.