Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Stawiamy na place zabaw i drogi

Kalendarz Piotr Janowski
Stawiamy na place zabaw i drogi

Wiemy już na jakie projekty będziemy głosować w tegorocznej edycji chemskiego budżetu obywatelskiego. Do wyboru mamy 7 projektów ogólnomiejskich i 48 osiedlowych. Z ich analizy wynika, że stawiamy na boiska, place zabaw i drogi.

Urząd miasta ogłosił listę projektów, ostatecznie wyłonionych do głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.  Tradycyjnie już zapraszamy do promowania Waszych pomysłów w chelmski.eu. Wśród projektów osiedlowych nie ma większych niespodzianek. Przeważają więc projekty remontów lub budowy chodników i ulic. Cieszą jednak projekty poświęcone budowie lub modernizacji placów zabaw (m.in. Osiedle Kościuszki, Osiedle Wolności, Osiedle Górna Dyrekcja). Cieszą, bo świadczą o tym, że przestajemy traktować budżet obywatelski jako uzupełnienie dla działań realizowanych przez samorząd, a stawiamy na rozwiązywanie lokalnych potrzeb mieszkańców.

Swoje piętno na liście odcisnęło oczywiście “lobby rowerowe”. Dzięki niemu będziemy więc głosować na projekt “Budowa zadaszonego parkingu dla rowerów i hulajnóg”. Szkoda tylko, że dojdzie do niego aż w czterech różnych osiedlach (Dyrekcja Dolna, Działki, Kościuszki i Rejowiecka). Można więc było potraktować tę propozycję jako projekt ogólnomiejski.  Udało się to przecież  zrobić w przypadku budowy “Zielonych przystanków” przy ul. Przemysłowej oraz na Placu Gdańskim przy fontannie. Postulowaliśmy dokładnie takie rozwiązanie w naszym materiale. Zastanawiająca jest jednak w tym przypadku szacowana wartość projektu. Zdaniem urzędników sięgnąć on może 80 000 zł (!). Wygląda to na niedopatrzenie i dobrze byłoby jak najszybciej tę wartość zaktualizować, aba nie wprowadzała głosujących w błąd.

przystanki.png

Zaskakująca jest z kolei lista lokalizacji wskazanych do ustawienia pojemników  do zbiórki nakrętek „Serce Chełma”.  “Serca” mają bowiem stanąć na każdym osiedlu. Problem w tym, że cztery takie pojemniki już zostały ustawione przez MPGK, o czym pisaliśmy kilka dni temu. Czy jest więc sens dublować pojemniki na osiedlach, gdzie już one są?

Lista projektów ogólnomiejskich

Sprawdźmy na jakie projekty głosować będą mieszkańcy poszczególnych osiedli:

  1. Cementowni – 5 projektów
  2. Dyrekcja Dolna – 3 projekty 
  3. Dyrekcja Górna – 5 projektów
  4. Działki – 6 projektów
  5. Kościuszki – 5 projektów
  6. Rejowiecka – 7 projektów
  7. Słoneczne – 3 projekty
  8. Śródmieście – 3 projekty
  9. XXX Lecia – 1 projekt
  10. Zachód – 7 projektów  

Głosowanie

rozpocznie się 7 września i potrwa do 11 września. A tutaj krótka instrukcja głosowaniaKolejność projektów na karcie do głosowania ustalana jest alfabetycznie.

1. Mieszkańcy dokonują wyboru maksymalnie 2 projektów osiedlowych i maksymalnie 2 projektów ogólnomiejskich.
2. Głosowanie przeprowadza się w czasie i miejscu określonym w harmonogramie. Minimalny okres głosowania to 5 dni roboczych.
3. Wzór karty do głosowania można pobrać TUTAJ.
4. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym zadaniu na karcie do głosowania.
5. Oddanie głosu przez mieszkańca następuje poprzez:
a) wrzucenie karty do urny właściwej dla miejsca zamieszkania głosującego, po uprzednim przedstawieniu dokumentu umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamość lub
b) elektroniczny system do głosowania dostępny na stronie internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org.

Opowiedzcie o swoich projektach

Zapraszamy Was do podjęcia wysiłku wypromowania tych projektów. We współpracy z Stowarzyszeniem „Nasz Chełm” nieodpłatnie oddajemy do Waszej dyspozycji Serwis Obywatelski.

Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wypromowania swoich projektów zapraszamy więc do współpracy. Wystarczy, że na adres: redakcja@chelmski.eu, prześlecie informację o swoim pomyśle. W miarę możliwości prosimy o dołączanie fotografii lub filmów ilustrujących ten pomysł, bądź problem, który dzięki realizacji wniosku chcecie rozwiązać.