Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Strabag wybuduje nam obwodnicę

Kalendarz Anna Wesołowska
Strabag wybuduje nam obwodnicę

Firma Strabag złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Podpisania umowy możemy się spodziewać w II kwartale tego roku.

Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje o zakończeniu przetargu na obwodnicę Chełma.

Do przetargu ogłoszonego pod koniec zeszłego roku przystąpiły cztery firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Strabag, która zaoferowała kwotę 441 942 911,46 zł. Najdrożej wykonanie inwestycji wyceniło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider), Aldesa Construcciones (partner) – 561 401 837,33 zł.
Po szczegółowej analizie, wybrano ofertę firmy Strabag jako najbardziej korzystną. 

Od zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty pozostałe trzy firmy biorące udział w przetargu mogą złożyć odwołania. Poprawność przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zostanie też standardowo skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli nie będzie odwołań, podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w II kwartale tego roku.

Ponad 13 kilometrów i dwie jezdnie

Jak wielokrotnie już informowaliśmy, obwodnica Chełma będzie miała prawie 14 km i powstanie w ciągu drogi ekspresowej S12. 

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, 16 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty, przejścia dla zwierząt, urządzenia ochrony środowiska i BRD. Powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Trasa ominie miasto od północnej strony. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Budowa ma ruszyć w roku 2023.

obwodnica-ch-mapa.jpg