Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Studencie! A może międzynarodowe praktyki?

Kalendarz Piotr
Studencie! A może międzynarodowe praktyki?

Zastanawiasz się, jak zdobyć profesjonalne doświadczenie podczas studiów? Najlepiej płatne i w międzynarodowej firmie? Chciałbyś poznać zagraniczny rynek i mechanizmy na nim panujące? A przede wszystkim umocnić swoją pozycję na rynku pracy? Z Global Talents to możliwe!

Rok na praktykach spędziłem w Rumunii… i było fantastycznie! A to wszystko dzięki AIESEC. Zaczęło się dość prozaicznie. Znajoma, działająca w tej organizacji często opowiadała mi o swojej pracy i zadaniach jakie wykonuje. Zajmowała się programem Global Talents, czyli zagranicznymi płatnymi praktykami dla studentów. Pewnego dnia, podczas rozmowy o jej projekcie pojawiło się słowo-klucz: „Rumunia”.

Rumunia, którą tak bardzo chciałem zobaczyć, a teraz nadarzała się ku temu okazja. Mimo początkowych wątpliwości, stwierdziłem że w tym momencie mogę otworzyć nowy, fantastyczny rozdział w moim życiu. Postanowiłem zaaplikować. Wystarczyło wejść na stronę i uzupełnić swoje dane i umiejętności. Później odbyłem rozmowę z członkiem AIESEC, nadal niezbyt wierząc w swój sukces. Jednak udało się! Po internetowej rozmowie z rumuńskim pracodawcą, zostałem zakwalifikowany. Pozostało tylko kupić bilet, spakować się i byłem gotowy do drogi.

Duże pochwały należą się osobom koordynującym cały proces praktyk Global Talents. Poprzez proces aplikacji, następnie rekrutacji, czy też podczas trwania samej praktyki zawsze mogłem liczyć na ewentualną pomoc osoby z organizacji.

Sam wyjazd okazał się bezcennym doświadczeniem. Kontakt z najlepszymi firmami w branży marketingu i osobami, które osiągnęły w życiu sukces, sprawił, że w praktyce zweryfikowałem swoją dotychczasową wiedzę. Potrafię ją również wykorzystać. Zobaczyłem, jak od środka wygląda organizacja pracy w dużej, międzynarodowej korporacji. Do moich zadań należało przede wszystkim badanie polskiego rynku i komunikacja z firmami, w celu znalezienia partnerstw.  Zajmowałem się również opracowywaniem strategii marketingowej dla wybranych projektów. W znacznym stopniu poprawiłem swoją znajomość języka angielskiego, którym teraz biegle się posługuję.

Bardzo ważne było dla mnie poznawanie kultury Rumunii, która jest przecież niezwykła. Każdą wolną chwilę spędzałem na podróżowaniu. Jechałem słynną trasą Transfogarską, pływałem w Morzu Czarnym, odwiedziłem Wesoły Cmentarz i zamek Drakuli. Chodziłem po Fogaraszach, najwyższym paśmie rumuńskich gór. Poznałem przez to fantastycznych ludzi, z którymi nadal utrzymuję kontakt.

Po powrocie z praktyk od razu dostałem płatny staż w jednej z najbardziej renomowanych, lubelskich firm i pracuję tam do dziś. Dzięki AIESEC spełniłem swoje marzenia, a życie polega na spełnianiu marzeń, czyż nie? – mówi Tomek, student V roku zarządzania na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Global Talents – to program praktyk skierowany do młodych ludzi, którzy chcą zdobyć profesjonalne doświadczenie, pracując w wielokulturowym środowisku. Osoby biorące udział w programie mają szanse realizować praktykę za granicą w ramach 3 podprogramów: Marketing, Education, IT. Więcej informacji zdobędziesz na: lb.aiesec.pl/GTalents.