Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Święto chmielarzy w Krasnymstawie

Kalendarz Anna Wesołowska
Święto chmielarzy w Krasnymstawie

Chmielaki Krasnostawskie to najstarszy festiwal piwny w Polsce. W tym roku to już 52. edycja imprezy. Zobaczcie, co się będzie działo!

Centrum Krasnegostawu od dziś (18 sierpnia) do niedzieli włącznie (20 sierpnia) stanie się terenem wielkiej fety na cześć piwa. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów czyli Chmielaki Krasnostawskie to przede wszystkim okazja do prezentacji browarów i ich produktów, raczenia się setkami gatunków piwa, ale także ciekawa oferta kulturalna.

Program artystyczny obejmuje dwie sceny umieszczone w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Krasnegostawu – Rynku Miejskim i terenie odrestaurowanego Dworku Starościńskiego. W ciągu trzech dni będziemy mogli podziwiać takich artystów jak m.in.: Poparzeni Kawą Trzy, Fisz Emade Tworzywo, Blenders, Myslovitz, Kasia Cerekwicka, Goya, Dawid Kwiatkowski i wielu innych.
Szczegóły znajdziecie na plakacie poniżej i na stronie organizatora.

Oficjalne piwa festiwalu

Tak jak w latach ubiegłych, dla chmielakowych gości przygotowano oficjalne piwa festiwalu. Będą to dwa piwa jasne uwarzone przez regionalne browary z Lubelszczyzny.

Pierwsze z nich uwarzył Browar Jagiełło z Pokrówki i jest to piwo jasne w stylu European Lager. Do jego produkcji użyto słodu jęczmiennego pilzneńskiego oraz chmieli: Marynka, Sybilla, Cascade i Oktawia.
Piwo ma nazwę Chmielaki Krasnostawskie – edycja 2023.

Drugie z piw to efekt współpracy Browaru Sulewski z Hrubieszowa i Piwnego Podziemia z Chełma dzięki której powstało piwo o złotej barwie, goryczkowym smaku i niesamowitej pijalności. Do jego produkcji użyto chmieli z USA, Niemiec i Polski – Simcoe, Hallertauer Mittelfrüh, Lubelski, Sybilla. Piwo ma nazwę Nowoczesny Pils – 52. Chmielaki Krasnostawskie.

Obydwa piwa będzie można kupić na Chmielakach, a po nich w całej Polsce w punktach sprzedaży Browaru Jagiełło, Browaru Sulewski oraz Piwnego Podziemia.

Kiermasz Twórczości Ludowej

Organiztorzy zapraszają też do odwiedzenia stoisk twórców ludowych. Kiermasz ulokowano na terenie Dworku Starościńskiego przy ul. Sikorskiego 10 w bezpośrednim sąsiedztwie Sceny Dworek.

19 i 20 sierpnia, podczas dwóch dni kiermaszu, każdy z odwiedzających będzie mógł nabyć unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty artystyczne, a także te codziennego użytku. Przed Dworkiem Starościńskim swoje prace zaprezentuje prawie siedemdziesięciu twórców i rękodzielników z całego kraju. Pojawią się prace z następujących dziedzin: bednarstwo, rzeźbiarstwo, malarstwo, zabawkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka zdobnicza, metaloplastyka, wyroby ze skóry, wiórów osikowych, wyroby futrzane, produkty pszczelarskie. Nie zabraknie także stoisk z tomikami poezji ludowej.

Odwiedzenie Ogólnopolskiego Kiermaszu Twórczości Ludowej jest doskonałą okazją do zakupu wyjątkowych, unikatowych dzieł, przedmiotów i pamiątek, a także do nawiązania znajomości z ludźmi z pasją. Podczas Kiermaszu będzie można porozmawiać bezpośrednio z twórcami, a nawet podpatrzeć sposób w jaki tworzą swoje prace.

Chmielaki 2023 w liczbach:

- 52. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”
- 60 browarów
- 403 piwa w Konsumenckim Konkursie Piw
- 2 oficjalne Piwa Chmielakowe
- 2 sceny
- 1 strefa disco
- 3 strefy atrakcji (Orlen, Wawel, Lotto)
- 17 artystów na Scenie Rynek
- 20 artystów na Scenie Dworek
- 75 twórców ludowych i rękodzielników
- 12. Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu
- 13. Ogólnopolski Piknik Paralotniowy „Chmieloty”
- 3 dni wspaniałej zabawy
- dziesiątki tysięcy chmielakowych gości