Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Święto Niepodległości w Chełmie

Kalendarz Anna Wesołowska
Święto Niepodległości w Chełmie

11 listopada w Chełmie – jak w całym kraju – odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zobacz program zaplanowanych na ten dzień uroczystości.

Program uroczystości miejskich:

  • godz. 09:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie,
  • godz. 10:10 – złożenie kwiatów przy Mauzoleum na Górze Chełmskiej, – przemarsz uczestników na plac Niepodległości,
  • godz. 10:30 – uroczystości patriotyczne.

Zagraj z żołnierzami

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Chełmie zaprasza do wspólnego świętowania 11 Listopada na terenie 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. W tym roku chełmscy żołnierze proponują udział w Wojskowej Grze Terenowej. Gra rozegrana zostanie 11 listopada, od godz. 10:00 do godz. 16:00. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy sprzętu wojskowego i posiłek w postaci wojskowej grochówki.
O szczegółach piszemy tutaj.

Filmowo

Stowarzyszenie WeRwA i Chełmski Dom Kultury zapraszają w piątek 11 listopada na specjalną projekcję filmu “Niepodległość”. Początek o godz. 11:30 w Centrum Kultury Filmowej Zorza. Dzięki wsparciu Miasta Chełm wstęp na imprezę jest wolny, jednak liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Wydawanie wejściówek rozpocznie się w kinie w dniu projekcji o godz. 11:11.

“Niepodległość” to pełnometrażowy film dokumentalny złożony z unikalnych, pokolorowanych i udźwiękowionych materiałów filmowych z lat 1914-1923. Film powstał w roku 2018 na stulecie odzyskania niepodległości. Pokazuje drogę do odzyskania niepodległości, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski.

plakat-niepodl-scaled.800x0.jpg

22. Samochodowy Rajd Niepodległości

Automobilklub Chełmski zaprasza do udziału w 22. Samochodowym Rajdzie Niepodległości, który zostanie przeprowadzony jako Memoriał Waldemara Czerniaka i Waldemara Litwiniuka. Impreza rozpocznie się 11 listopada o godz. 11:00 w CKF Zorza w Chełmie.
Do udziału w rajdzie organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy w aktywny i atrakcyjny sposób chcą uczcić ten ważny dla Polaków dzień, a przy okazji dobrze się pobawić. Warunkiem koniecznym jest prawo jazdy kierowcy i dysponowanie sprawnym, dopuszczonym do ruchu samochodem. Wszystkie informacje niezbędne do pokonania trasy rajdu zostaną podane na odprawie przed startem.

Miejsce rozpoczęcia imprezy nie jest przypadkowe, bowiem pierwszym punktem rajdu będzie projekcja filmu “Niepodległość”. Po projekcji i próbie sprawnościowej uczestnicy wyruszą na trasę długości około 40 km, na której zobaczą najciekawsze miejsca w mieście i gminie Chełm. Na trasie będą musieli zlokalizować kilka obiektów pokazanych na zdjęciach. Na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego załogi wezmą udział w konkurencji strzeleckiej. Meta rajdu będzie miała miejsce w zależności od pogody w miejscu ogniskowym w lesie Borek lub w świetlicy w Strupinie Dużym. Najlepsze załogi otrzymają oryginalne puchary i nagrody, a wszyscy uczestnicy mogą liczyć na upominki.

Partnerami finansowymi rajdu są Miasto Chełm i Gmina Chełm. Więcej informacji o imprezie na stronie internetowej Automobilklubu Chełmskiego oraz profilu klubu na Facebooku.

***

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.