Chełmska młodzież z Chadek Musical Academy oraz Teatru Hesperydy miała możliwość uczestniczenia w projekcie “Wyprawa do Warszawy”, który był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
W dniach 29 – 30 listopada młodzież gimnazjalna i licealna wzięła udział w warsztatach poprzedzających spektakl „Mały ma dziewczynę”. Spektakl, wyreżyserowany przez młodą debiutującą reżyserkę Agatę Dyczko, stał się pretekstem do rozmowy o odmienności i wykluczeniu. Wyjazd zakończyły warsztaty przeprowadzone przez Fundację “Kultura Bez Barier” traktujące o niepełnosprawnościach i radzeniu sobie z nią na co dzień.
– Najbardziej utkwił mi w pamięci spektakl, który był zagrany bardzo naturalnie i niepretensjonalnie oraz próba przejścia labiryntu z zakrytymi oczyma, z pomocą tylko białej laski, dzięki czemu mogłam się poczuć jak niewidoma i przekonać się na własnym doświadczeniu, jak znojnie mają osoby z dysfunkcją wzroku – komentuje Ania Kozaczuk, uczestniczka projektu.
“Niewidomi na równi z nami”
Jak komentuje chełmska młodzież, warsztaty dały im wiele spraw do przemyślenia, pokazały, że niepełnosprawni nie są gorsi. Funkcjonują, czy też starają się funkcjonować, tak samo jak my, z tym, że mają pewne dysfunkcje i dlatego potrzebują naszej pomocy, naszego wsparcia. – Po głębszym poznaniu zachowań i odczuć osób chorych wiem, że są one na równi z nami. Dlatego powinniśmy traktować takich ludzi normalnie i dać im szanse na rozwijanie swoich marzeń – dodaje Kasia Marczuk.
W ciągu tych dwóch dni najbardziej zapadło im to, że mogli poczuć się jak osoba “inna”, równie ciekawa była rozmowa z niewidomym oraz warsztaty, w trakcie których uświadomili sobie, jak trudno jest odnaleźć drogę i “jak szybko wpadamy w panikę, kiedy nic nie widzimy”.