Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Terytorialsi poćwiczą w Żmudzi

Kalendarz Anna Wesołowska
Terytorialsi poćwiczą w Żmudzi

W okolicach Żmudzi i Leonówki pojawią się w ten weekend chełmscy Terytorialsi. Ponad 260 żołnierzy będzie doskonalić swoje umiejętności m.in. z terenoznawstwa.

Zbliża się kolejny intensywny weekend szkoleniowy chełmskich Terytorialsów. W weekend 13-14 lipca będą szkolić się, m.in. w okolicach Leonówki i Żmudzi. W związku z ćwiczeniami nie wystąpią żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Ponad 260 żołnierzy OT z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma w najbliższy weekend będzie ćwiczyć w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Terytorialsów tym razem będzie można spotkać w okolicach wsi Leonówka i Żmudź w pow. chełmskim. Są to planowe szkolenia rotacyjne specjalisty. Ich celem jest doskonalenie umiejętności żołnierzy w ramach funkcji pełnionych w plutonie oraz sekcji.

Swoje kompetencje będą szlifować m.in. saperzy, radiotelefoniści i medycy pola walki. Odbędzie się szkolenie z terenoznawstwa, nawigacji, logistyki, obsługi moździerzy, a także szkolenie doskonalące umiejętności dowódcze różnego szczebla. Ważnym punktem szkolenia będą ćwiczenia z reagowania kryzysowego na wypadek wystąpienia zagrożeń niemilitarnych w stałym rejonie odpowiedzialności.

Podczas szkolenia żołnierze nie będą wykorzystywać środków pozoracji pola walki i nie będzie używana amunicja. Nie wystąpią również żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Szkolimy się tam, skąd pochodzimy

Szkolenia w tzw. „stałych rejonach odpowiedzialności” (SRO) poza rejonami poligonów i wojskowych placów ćwiczeń to istota formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy przez żołnierzy.

W Wojskach Obrony Terytorialnej stanowią one praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. Szkolenie w SRO to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice.

Przygotowanie i prowadzenie tego typu szkoleń możliwe jest dzięki przychylności i wsparciu władz lokalnych – powiatowych, gminnych oraz sołectw.