Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Tour de Pologne znów w Chełmie

Kalendarz Anna Wesołowska
Tour de Pologne znów w Chełmie

Chełm po raz drugi z rzędu znalazł się na trasie międzynarodowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Oprócz sportowych emocji, mieszkańcy mogą spodziewać się też utrudnień w ruchu drogowym. Sprawdźcie, co się zmieni.

79. Tour de Pologne rozpocznie się 30 lipca i potrwa 7 dni. Walka o zwycięstwo będzie toczyła się od etapu otwierającego w Kielcach, a zwycięzcę poznamy już tradycyjnie w Krakowie. Wyścig odwiedzi województwa świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i małopolskie.

Chełmian najbardziej pewnie zainteresuje drugi etap wyścigu, czyli niedziela 31 lipca. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, a cały etap rozstrzygnie się na Lubelszczyźnie.
Na trasie będą do zdobycia trzy premie lotne. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim i ostatnia w Szczebrzeszynie. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie premie górskie IV kategorii. Podjazd w Michałowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po premię w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą mieli do pokonania blisko 9-kilometrową rundę miejską.

W celu zabezpieczenia trasy

i organizacji wyścigu wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu i parkowaniu pojazdów – informuje chełmski ratusz. Sprawdźcie, jakie.

Ograniczenia w parkowaniu pojazdów:

  • Od piątku 29 lipca od godziny 17:00 zacznie obowiązywać zakaz zatrzymywania się na parkingach zlokalizowanych wokół Placu Niepodległości oraz na parkingach przyległych do gmachu dyrekcji;
  • Od soboty 30 lipca zacznie obowiązywać zakaz zatrzymywania się na parkingach zlokalizowanych wzdłuż ulic: ul. 1 Pułku Szwoleżerów (zatoka na wysokości bloku nr 13), ul. Młodowskiej (na chodnikach na odcinku od ul. Pijarskiej do IV Liceum Ogólnokształcącego), ul. Lubelskiej (zatoka przy Urzędzie Miasta), ul. Hrubieszowskiej (zatoka wzdłuż hotelu Kozak oraz parking przy Lesie Borek).

Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał całą niedzielę 31 lipca lub do momentu usunięcia oznakowania. Pozostawienie pojazdu na miejscach objętych znakiem zakazu zatrzymywania się będzie skutkować odholowaniem pojazdu na parking strzeżony.

Ograniczenia i utrudnienia w ruchu pojazdów:

  • Od godzin popołudniowych w dniu 30 lipca zostanie wyłączony z ruchu cały Plac Niepodległości. Ul. Stephensona od strony ronda przy Chełmskim Domu Kultury stanie się drogą bez przejazdu z dojazdem do wysokości bloku nr 11 (bez dojazdu do zlokalizowanego za blokiem parkingu). Od strony wschodniej do okolicznych bloków dojazd będzie możliwy ul. Reja oraz przy Hotelu Lwów. Kierujący pojazdami będą mogli ominąć Plac Niepodległości korzystając z objazdu przez ul. 1 Pułku Szwoleżerów  i ul. Słowackiego do ronda przy ChDK lub jadąc ul. 11 Listopada do ul. ks. Brzóski i ul. Batorego do ronda przy ChDK. Na ul. Stephensona będą parkowały dodatkowo autokary obsługujące wyścig.
  • Od godziny 5:00 w dniu 31 lipca na Placu Niepodległości rozpoczną się prace związane z przygotowaniem miejsca startu wyścigu.
  • O godzinie 10:00 w dniu 31 lipca roku na około 20 min. planowane jest wstrzymanie ruchu na ul. 1 Pułku Szwoleżerów w związku z montażem bramy startowej (brak przejazdu do ul. 11 Listopada i al. Piłsudskiego).
  • Po godzinie 11:00 w dniu 31 lipca po rozpoczęciu formowania kolumny wyścigu zamknięte dla ruchu zostanie skrzyżowanie ul. 1 Pułku Szwoleżerów, ul. 11 Listopada i al. Piłsudskiego.
  • O godzinie 11:40-45 w dniu 31 lipca tj. na ok. 15 min. przed startem z Placu Niepodległości wyłączane z ruchu będą kolejne ulice oraz skrzyżowania w ciągu trasy przejazdu tj.: ul. 1 Pułku Szwoleżerów – ul. Młodowskiej – ul. Lubelska – al. Armii Krajowej – al. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego – ul. Hrubieszowska (do granicy miasta). Do tego momentu ruch na w/w drogach i drogach poprzecznych za wyjątkiem rejonu Placu Niepodległości będzie odbywał się bez utrudnień.
  • O godzinie 11:55 w dniu 31 lipca z ul. 1 Pułku Szwoleżerów nastąpi start honorowy wyścigu. Po przejechaniu w tempie ok. 20/km trasy przez miasto ok. 10 minut później na ul. Hrubieszowskiej, przy Państwowej Szkole Muzycznej, nastąpi start ostry.
  • Po przejechaniu peletonu i pojazdów obsługi wyścigu wszystkie ulice zostaną ponownie otwarte dla ruchu. Plac Niepodległości zostanie otwarty dla ruchu po zakończeniu wszystkich prac porządkowych.

Ruchem na wszystkich skrzyżowaniach

kierować będzie policja

oraz inne służby posiadające do tego uprawnienia. W obrębie skrzyżowań ul. Lubelskiej i ul. Młodowskiej, ul. Lubelskiej i al. Armii Krajowej (Rondo Jana Pawła II), al. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i ul. Wojsławickiej (Rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich) oraz al. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, ul. Hrubieszowskiej i ul. Żwirki i Wigury (rondo im. por. Henryka Lewczuka ps. “Młot”) dodatkowo pojawią się wygrodzenia na jezdni. Trasa wyścigu zostanie również zabezpieczona biało-czerwonymi taśmami ostrzegawczymi.

Wszystkie osoby mieszkające wzdłuż ulic, po których będzie przebiegać trasa wyścigu służby miejskie proszą o wcześniejsze przeparkowanie aut. Osoby planujące poruszanie się komunikacją miejską lub samochodem po terenie centrum miasta i ulicach objętych wyścigiem w godzinach 11:00-12:30 winny wcześniej zaplanować podróż lub uwzględnić konieczności oczekiwania i występowania zakłóceń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

ab5c2845-6079-44f7-a866-207eed33a59c-scaled.jpg