Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Trzymajmy kciuki za piłkarskie talenty

Kalendarz Anna Wesołowska
Trzymajmy kciuki za piłkarskie talenty

Jutro zaczyna się wojewódzki finał piłkarskiego turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Bierze w nim udział sześć drużyn z UKS “Niedźwiadek” Chełm. Trzymajmy za nich kciuki!

Turniej piłkarski „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wkracza w decydującą fazę. W czwartek i piątek, 12-13 kwietnia, wyłonione zostaną najlepsze zespoły dziewcząt i chłopców w wieku od 8 do 12 lat w regionie. Na przełomie kwietnia i maja mistrzowie w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentować Lubelszczyznę w ogólnopolskim finale w Warszawie i staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Wyższy szczebel

Po eliminacjach gminnych i powiatowych, do których zgłosiły się drużyny z 379 powiatów w Polsce, rozgrywki turnieju wkraczają na wyższy szczebel. Miejscem finałów w województwie lubelskim będą boiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Pszennej 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Przez dwa dni o miano najlepszych ekip regionu w kategoriach U-8, U-10 i U-12 powalczy 135 drużyn. Chełm reprezentuje w sumie sześć drużyn chłopców i dziewcząt w trzech różnych kategoriach wiekowych. Wszystkie wyłonione zostały spośród zawodników UKS “Niedźwiadek” Chełm. Z powiatu chełmskiego do rywalizacji wojewódzkich zakwalifikowały się także drużyny ze szkół podstawowych w Okszowie, Wierzbicy i Sawinie.

W akcji zobaczymy ponad 1300 piłkarzy z 24 okręgów, którzy mają za sobą zwycięskie rozgrywki na poziomie powiatowym. Najliczniejszą reprezentacją mogą pochwalić się Lublin, Chełm oraz Biała Podlaska z okolicznymi gminami. Najwięcej, bo 48 zespołów (po 24 w turnieju chłopców i dziewcząt) powalczy o triumf w kategorii U-10.

Finały Wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie piłkarskiej kariery. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują selekcjonerzy młodzieżowych Reprezentacji Polski.

Młodych piłkarzy i piłkarki gorąco wspiera prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek:

– Dotarliście do etapu, w którym chciały znaleźć się tysiące zawodników z innych drużyn. Nie zapominajcie jednak, że to nie koniec waszej przygody. Trzymam kciuki za wszystkich – bawcie się dobrze, grajcie z uśmiechem i nie zapominajcie o postawie fair play. Najlepszych czekają niezapomniane przeżycia w Warszawie. Czekamy na was! – zachęca legenda polskiego futbolu.

O Wielki Finał

Podczas Finałów Wojewódzkich kategorii U-8 zostaną wyłonione 32 najlepsze drużyny w Polsce, po dwie z każdego regionu – dziewczęca i chłopięca. Dla najmłodszych turniej kończy się Wielkim Finałem właśnie na poziomie wojewódzkim. Z kolei zwycięzcy wśród starszych roczników – do lat 10 i 12 – pojadą do Warszawy na Finał Ogólnopolski. Będą tam nie tylko reprezentować region, ale przede wszystkim powalczą o awans do Wielkiego Finału na stadionie PGE Narodowym i zwycięstwo w największym turnieju piłkarskim dla dzieci w Europie. Finał Ogólnopolski zostanie rozegrany w stolicy 29 kwietnia – 2 maja.

Ruch i sport to ważne elementy dzieciństwa. Dlatego Tymbark jako główny sponsor Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już od 12 lat zachęca najmłodszych do aktywnego spędzania czasu i gry w piłkę nożną. Życzę wszystkim uczestnikom Finałów Wojewódzkich dobrej zabawy i powodzenia w rozgrywkach. Przed Wami fantastyczna przygoda, szansa zagrania na stadionie PGE Narodowym i spełnienia piłkarskich marzeń – powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex.

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej. Od 12 lat głównym sponsorem rozgrywek jest firma Tymbark, turniej wspiera też Electrolux. Najważniejszym założeniem turnieju jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród dzieci oraz wyłanianie największych talentów, które w przyszłości mogą zostać zawodowymi piłkarzami.

Tak zaczynali najlepsi

Jak pokazuje historia uczestników poprzednich edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, to od tych rozgrywek zaczynała się piłkarska przygoda wielu byłych i obecnych reprezentantów naszego kraju różnych kategorii wiekowych. Swoje pierwsze kroki stawiali tu przyszli reprezentanci Polski, np.  Arkadiusz Milik, a także Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior oraz Paulina Dudek, która niedawno trafiła do jednej z najlepszych żeńskich drużyn w Europie – Paris Saint-Germain.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat nad turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem turnieju w województwie lubelskim jest firma Lemonex.
Szczegółowe informacje o turnieju znajdziecie na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl