Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uczczą święto oddając krew

Kalendarz Anna Wesołowska
Uczczą święto oddając krew

W niedzielę, 24 maja, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej będzie obchodzić swoje święto. Terytorialsi postanowili uczcić ten dzień oddając krew.

To już czwarte w historii 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” święto. Z racji trwającej epidemii oraz intensywnego zaangażowania żołnierzy OT w działania przeciwkryzysowe, tegoroczne obchody będą miały nieco inny charakter.

– Moi żołnierze postanowili uczcić święto brygady dzieląc się tym, co najcenniejszym, czyli swoją krwią z osobami, które tej krwi teraz najbardziej potrzebują. To jest właściwa postawa – mówi płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT. – Intensywne zbiórki ruszyły już kilka dni wcześniej we wszystkich batalionach, a kulminacja akcji HDK nastąpi właśnie w święto brygady.

Donacje krwi to jeden z obszarów działań przeciwkryzysowych żołnierzy WOT w ramach trwającej

operacji „Odporna Wiosna”.

W ostatnich dniach, Terytorialsi z Lublina, Chełma, Dęblina, Białej Podlaskiej i Zamościa zwiększyli intensywność donacji krwi, odpowiadając na aktualne potrzeby i apele o krew, w związku z powrotem placówek medycznych do planowych zabiegów.

Żołnierze 2 LBOT odpowiedzieli na pierwsze apele o krew Narodowego Centrum Krwi. Niemalże natychmiast zaczęli organizować donacje zbiorowe w batalionach oraz indywidualne zbiórki w swoich miejscach zamieszkania. Od początku kryzysu epidemicznego lubelscy Terytorialsi zorganizowali już kilkadziesiąt akcji, oddając w sumie ponad 330 litrów krwi do lubelskich banków.

Święto brygady to również

okazja do podsumowań.

Żołnierze lubelskiej brygady działają w wielu obszarach i realizują różnorodne zadania w ramach „Odpornej Wiosny”. Wartością dodaną, wynikającą z kryzysu związanego w Covid-19, jest umocnienie i rozwinięcie współpracy na szczeblu dowódcy pododdziałów, a władze samorządowe. Daliśmy mocny przekaz, że potrafimy szybko, sprawnie i skutecznie działać w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze OT są dumni z tego, że w bardzo konkretny sposób mogą pomagać mieszkańcom naszego regionu – mówi płk Nastarowicz.

Przypomnijmy, od 12 marca Terytorialsi prowadzą szeroko zakrojoną operację przeciwkryzysową „Odporna Wiosna”. Działania są prowadzone w formie wspierania wojewodów, samorządów, instytucji pomocowych oraz bezpośredniej pomocy potrzebującym.
Do tej pory za pośrednictwem elektronicznej platformy wsparcia, na Lubelszczyźnie złożono 877 wniosków o pomoc.
Lubelscy Terytorialsi objęli wsparciem blisko 150 kombatantów, ponad 20 placówek medycznych, 54 DPS-ów, około 20 placówek oświatowych, dostarczyli około 430 ton żywności, wykonali blisko 4400 wymazów.

Każdego dnia w działania zaangażowanych jest od 200 do 400 żołnierzy 2 LBOT, a ponad 160 realizuje zadania na Śląsku, Pomorzu oraz w Wielkopolsce.