Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Unia dofinansuje drogę do granicy

Kalendarz Anna Wesołowska
Unia dofinansuje drogę do granicy

Budowę drogi ekspresowej S12 z Chełma do Dorohuska dofinansuje Unia Europejska. Chodzi o dostosowanie infrastruktury drogowej dla celów cywilnych i wojskowych.

Blisko 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S12 z Chełma do Dorohuska na granicy z Ukrainą powstanie z dofinansowaniem w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF) na lata 2021-2027. Łącznie Komisja Europejska przyznała ponad 102 mln euro dofinansowania - informuje lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Środki przyznane na dofinansowanie odcinka drogi ekspresowej S12 to efekt rozstrzygnięć dwóch konkursów CEF 2. Najnowsze rozstrzygnięcie dotyczy puli Mobilność Wojskowa. GDDKiA otrzymała dofinansowanie w kwocie 64,47 mln euro, co stanowi 50 proc. wydatków kwalifikowanych na zaprojektowanie i budowę około 17,6 km odcinka trasy S12 od Chełma do MOP Teosin (z wyłączeniem MOP) wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Celem projektu jest m.in. stworzenie infrastruktury drogowej o wysokiej przepustowości, dostosowanej do wykorzystania zarówno dla celów cywilnych, jak i wojskowych. Projekt obejmuje także nadzór i zarządzanie realizacją inwestycji.

W zeszłym roku, w poprzedniej edycji konkursu CEF 2 z puli Korytarze Solidarności, GDDKiA otrzymała dofinansowanie dla S12 od MOP Teosin do Dorohuska (granica państwa). Odcinek o długości ok. 5,33 km, wraz z niezbędną infrastrukturą, dofinansowany będzie w ramach polsko-ukraińskiego projektu drogowego kwotą 38,16 mln euro.

O inwestycji pisaliśmy m.in. tutaj.

Foto: GDDKiA