Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uwaga, zagrożenie pożarowe w lasach!

Kalendarz Piotr
Uwaga, zagrożenie pożarowe w lasach!

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach obejmuje całą Lubelszczyznę. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w samym lesie  jak i w jego najbliższym otoczeniu. Nie wykluczone, że zostaną one zamknięte.

Województwo Lubelskie podzielone jest na dwie strefy, północną i południową. Od kilku dni w obydwu strefach istnieje najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Dwa razy w ciągu dnia – o godzinie 9 i 13 na stronie internetowej Lasów Państwowych zamieszczany jest status o stopniu zagrożenia i na jakim terenie zakazany jest wstęp – mówi Dariusz Piasecki, naczelnik Wydział Ochrony Ekosystemów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Na obecną chwilę nie ,,zamykamy’’ lasów dla spacerowiczów. Leśnicy nie wykluczają jednak takiej możliwości, gdy fala upałów nie ustąpi. Będziemy jednak zmuszeni to uczynić gdy wilgotność ściółki spadnie poniżej 10 % – dodaje naczelnik Piasecki.

Stale monitorujemy sytuację w lasach poprzez system wież obserwacyjnych, jak również patrole samolotowe. Piloci codziennie prowadzą obserwację. Dodatkowo samoloty wyposażone są w środki gaśnicze co powoduje, że w sytuacji zagrożenia – mogą podjąć natychmiastową interwencję. Na terenie województwa stacjonują dwa samoloty. Jeden z nich w Radawcu, drugi natomiast Mielcu – dodaje naczelnik.

Leśnicy apelują o bezwzględny zakaz używania otwartego ognia w lesie. Nawet zapałka może przyczynić się do groźnego pożaru. Każdy, kto zauważy pożar w lesie powinien niezwłocznie zawiadomić straż pożarną.