Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uważaj na barszcz, który parzy

Kalendarz Piotr
Uważaj na barszcz, który parzy

Z pozoru wydaje się zwykłym chwastem, a zetknięcie z nim może doprowadzić do ciężkich poparzeń. Mowa o Barszczu Sosnowskiego, toksycznej roślinie która największe zagrożenie stanowi w upalne dni.

Ta roślina przywędrowała do nas w latach pięćdziesiątych aż z Kaukazu. Początkowo miała stanowić paszę dla zwierząt hodowlanych. Upraw wkrótce zaprzestano, jednak nie udało się zahamować jej rozprzestrzeniania. Szybko okazało się, że stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szczególnie groźny jest kontakt z nią w słoneczne dni. Wystarczy tylko przebywać w pobliżu trującego barszczu, żeby nabawić się groźnych oparzeń skórnych. Oprócz tego może ona powodować problemy układu oddechowego, wymioty, bóle głowy i nudności.

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?

Jest podobny do kopru włoskiego. Ma duże, pierzaste liście i długą łodygę która może osiągać wysokość od 1 do 4 metrów.

Co  robić, jeżeli doszło do kontaktu z rośliną?

Należy szybko i dokładnie umyć skórę  wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin.  Jeżeli doszło do kontaktu z oczami, trzeba je dokładnie przemyć wodą i również chronić przed światłem. W razie poważniejszych oparzeń konieczna jest wizyta u lekarza.

Barszcz Sosnowskiego występuje także w naszych okolicach. Na szczęście miejskie służby na bieżąco monitorują miejsca występowania rośliny po to, żeby w razie potrzeby usunąć zagrożenie. Nadbużański Oddział Straży Granicznej opublikował nawet specjalną mapę z której dowiemy się w jakich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.