Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W centrum Chełma pytają nas o zdanie

Kalendarz Anna Wesołowska
W centrum Chełma pytają nas o zdanie

Dzisiaj przy studni na pl. Łuczkowskiego w Chełmie drugi dzień konsultacji. Po południu spotkacie tam urzędników i miejską maskotkę – misia Chełmisia. Możecie im opowiedzieć, jak wam się żyje w Chełmie. A może macie pomysły na zmiany?

Miejskie konsultacje weszły właśnie w kolejną fazę. Wczoraj (3 sierpnia) chełmianie mogli dzielić się swoimi uwagami i pomysłami w trakcie bezpośrednich spotkań. W centralnym punkcie Chełma, na Placu Łuczkowskiego, w samo południe można było spotkać przy studni urzędników ratusza i miejską maskotkę – misia Chełmisia.

Taka sama ekipa czekać będzie na nasze opinie także dzisiaj, we wtorek (4 sierpnia). Ale trochę później – w godzinach 14:30-16:30. Wczoraj nie zauważaliśmy, aby punkt konsultacyjny był specjalnie oblegany przez mieszkańców. Może więc dzisiaj będzie lepiej?

Co ciekawi pracowników ratusza?

Będą nas pytać o kwestie kluczowe dla rozwoju – o turystykę, kulturę, dostępność administracji, aktywny wypoczynek, lokalną przedsiębiorczość i środowisko. Po co to robią? Chodzi o wspólne wypracowanie nowej ścieżki rozwoju miasta. Stawka to 40 mln zł!

Chełm ma szansę znaleźć się w gronie 14 miast, które dostaną takie pieniądze z programu “Rozwój Lokalny”. Musimy się  jednak pokazać. A to “pokazać” oznacza przygotowanie spójnej wizji, wraz z konkretnymi projektami dotyczącymi rożnych sfer życia miasta, których realizacja przyczyni się do jego rozwoju.

Stąd od ponad pół roku Urząd Miasta na różne sposoby zachęca chełmian do udziału w tym projekcie. Do tej pory były to głównie dyskusje internetowe, a teraz przyszedł czas na bezpośrednie rozmowy. Kolejne spotkania zaplanowane są w przyszłym tygodniu. 11 sierpnia będzie spotkanie Chełmskiej Rady Przedsiębiorczości i przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Z kolei 13 sierpnia będą konsultacje ogólne dla wszystkich mieszkańców. Niebawem poinformujemy o konkretnych godzinach i miejscach tych spotkań.

Podziel się pomysłem

Jest wiele możliwości, by wspomóc miasto w jego staraniach. Warto to zrobić, bo druga szansa na takie fundusze dla Chełma może się szybko nie powtórzyć. Można więc dziś przyjść na Pl. Łuczkowskiego i porozmawiać. Można też do końca tego tygodnia czyli do 7 sierpnia zgłaszać swoje propozycje na kilka innych sposobów:

– za pośrednictwem adresu zielonemiasto@umchelm.pl;
– poprzez wypełnienie karty pomysłu znajdującej się na stronie www.zielonemiasto.umchelm.pl;
– w tradycyjnej, papierowej formie w Biurze Obsługi Interesantów UM Chełm przy ul. Lubelskiej 65.

Zobacz, na jakim jesteśmy etapie. Wszystkie zgłoszone dotąd idee i koncepcje można zobaczyć na stronie internetowej dedykowanej przedsięwzięciu Zielone Miasto Chełm w zakładce “Inspiracje”.

Zwieńczeniem wszystkich tych rozmów i konsultacji będą warsztaty w dniach 20-25 sierpnia. W ich trakcie przygotowane zostaną finalne wersje wskazanych przez mieszkańców propozycji.