Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

W czwartek otwarcie

Kalendarz Piotr Janowski
W czwartek otwarcie

Prawie sto prac zaprezentujemy w ramach pierwszej wystawy w Korona ArtGalery. Wspólnego przedsięwzięcia organizacji pozarządowych, naszego serwisu i przede wszystkim artystów malarzy związanych z Chełmem i powiatem chełmskim. W czwartek 15 kwietnia wystawa, którą zatytułowaliśmy „Życie w czasie niezwykłym” będzie dostępna dla zwiedzających.

Sytuacja epidemiologiczna i ograniczenia, jakie z niej wynikają niemal sparaliżowały dialog twórcy z odbiorcą sztuki – mówi Jarosław Martyniuk, prezes Stowarzyszenia „Triada”. – Dlatego środowisko związane ze Stowarzyszeniami „Triada” i Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” zaproponowały stworzenie w Internecie galerii sztuki „Korona ArtGalery”. Naszym partnerem w tym przedsięwzięciu jest serwis informacyjny chelmski.eu.

Reakcja twórców udowodniła, jak bardzo potrzebny był to projekt. Na zaproszenie do zaprezentowania w ten sposób swoich prac odpowiedziało ponad 30 osób (na animację ilustrującą tekst składa się zaledwie kilka prac). I są to twórcy traktujący swoją sztukę jako hobby, ale także artyści o uznanych w środowisku nazwiskach i dorobku. Fantastyczne jest także to, że na zaproszenie opublikowane przez chełmski.eu odpowiedzieli twórcy nie tylko działający w Chełmie i okolicach. Na wystawie zaprezentujemy bowiem prace artystów na co dzień tworzących między innymi w Lublinie, Krakowie czy Warszawie. Nasz projekt stał się przedsięwzięciem międzynarodowym. Wśród wystawców są bowiem również twórcy z Francji, Białorusi czy Ukrainy. Bez względu na miejsce zamieszkania dla nich wszystkich sztuka stała się sposobem na radzenie sobie w ponurym czasie pandemii. 

Pomysł, jak widać spotkał się z uznaniem

nie tylko miejscowych środowisk twórczych i instytucji na co dzień zajmujących się kulturą. Oprócz wspomnianych stowarzyszeń, są wśród nich Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie, Stowarzyszenie „Pasja”, Gmina Chełm. Patronują przedsięwzięciu Bon Ton Radio i Super Tydzień Chełmski.

Otworzymy wystawę, której kilka miesięcy temu nadaliśmy roboczy tytuł „Życie w czasie niezwykłym”. I przyznacie Państwo, że mijający czas tylko utwierdza nas w słuszności wybranego tytułu – mówi Martyniuk.

Ta wystawa przerosła nasze pierwotne oczekiwania. Zgłosili się do nas twórcy, o których nie śmielibyśmy nawet pomyśleć. Z tym większą dumą mogę więc powiedzieć, że ta wystawa to początek – miejmy nadzieję – długiej działalności Korona ArtGalery – podkreśla Joanna Bielecka, prezes Stowarzyszenie „Nasz Chełm”.

Nie chcąc popadać w przesadę można jednak stwierdzić, że otwarcie – czy jak kto woli – udostępnienie wystawy otwiera nowy rozdział w dostępie do sztuki i dialogu twórcy z odbiorcą.

Tradycyjne galerie i muzea – wierzę w to głęboko –  nigdy nie odejdą w niepamięć. Jednak w czwartek w naszym mieście rozpoczniemy wspólnie nowy etap kontaktu z kulturą i sztuką – mówi Martyniuk.

Od czwartkowego wieczoru zapraszamy do zwiedzania. Nie musicie kupować biletów, ani martwić się o godziny otwarcia.

***

W czwartek w ramach wernisażu pierwszej wystawy w ramach Korona ArtGalery przedstawimy Wam film prezentujący opinie dotyczące naszej galerii, ale przede wszystkim poświęcone artystom prezentującym w niej swoje prace.