Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W Okunince ma być ciszej i bezpieczniej

Kalendarz Piotr Janowski
W  Okunince ma być ciszej i bezpieczniej

Będzie mniej sprzętu motorowodnego, za to więcej policjantów. 1 lipca rusza nad Jeziorem Białym sezon kąpieliskowy.

Tego lata nad jeziorem Białym wprowadzono zakaz komercyjnego używania łodzi motorowych. Motorówki, które przemierzać będą taflę jeziora, będą należały wyłącznie do służb ratunkowych: policji, staży pożarnej i WOPR-u. Poza nimi, włodawski samorząd wydał tylko pięć komercyjnych zezwoleń na poruszanie się motorówkami. Uprawnieni właściciele łodzi będą mogli pływać nimi tylko w godz. od 11 do 16 i wyłącznie po wschodniej części jeziora.

W tym sezonie nad jeziorem obowiązuje też całkowity zakaz pływania na skuterach, flyboardach oraz innym sprzęcie mechanicznym.

Nad Białym ma być w tym roku bezpieczniej. Już od połowy czerwca pracuje tam ponad  dwudziestu policjantów z zespołu do zadań związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscach wypoczynku i wzmożonego ruchu turystycznego. Ich zadaniem jest patrolowanie wód i pobliskich terenów w Okunince. Patrole obserwują także jeziora Glinki i Święte. Obiektami ich szczególnej uwagi są plaże, deptaki, okolice lokali gastronomicznych oraz drogi dojazdowe do jezior i pomostów.

Jeziora Białe to najbardziej popularne miejsce wypoczynku na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. W minionym roku, w ciągu lipca i sierpnia, przez Okuninkę przewinęło się ponad milion gości. Najczęściej spotkać tu można było mieszkańców Lubelszczyzny, Podkarpacia, ale także Śląska, Mazowsza, a nawet Pomorza. W minionym sezonie na szczęście nikt nie utonął. Policja zaś zajmowała się przypadkami zakłócania porządku, kradzieży, spożywania alkoholu w miejscach publicznych.