Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Weekend z teatrem

Kalendarz Anna Wesołowska
Weekend z teatrem

Wszystkie przedstawienia można zobaczyć za darmo! Chełmski Dom Kultury zaprasza widzów na festiwal OSPTA czyli Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich. Sprawdź szczegóły.

Najbliższy weekend 18-20 listopada upłynie chełmianom pod znakiem teatru. Już po raz ósmy ChDK zaprasza na Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny, wystarczy odebrać wejściówkę w kasie ChDK lub CKF Zorza!

Mamy nadzieję, że tegoroczny repertuar przypadnie do gustu naszej stałej publiczności, ale i przyciągnie nowych widzów – piszą organizatorzy. – Wśród naszej oferty znajdą się propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

PROGRAM OSPTA 2022:

18 listopada, PIĄTEK

SZTUKMISTRZ | Teatr ITP – spektakl muzyczny – godz. 18:00

Jasza Mazur – człowiek o niezwykłych zdolnościach i ogromnie popularny, po ostatnich objazdach znów wyrusza z Lublina do Warszawy, gdzie czeka na niego kobieta jego marzeń. Żonaty i otoczony innymi kochankami – przyjaciółkami postanawia porzucić dla niej te znajomości, swoją wiarę i spełnić się w miłości. Jednocześnie nie potrafiąc rezygnować z przyjemności plącze się w sieci żądz, obietnic i kłamstw, gdzie podejmować można tylko radykalne kroki. To one zaniosą sztukmistrza przed oczy świata, który oceni, czy można wybaczyć zadanie ran, które przecież nie mogą się zagoić..

Scenariusz i reżyseria – ks. Mariusz Lach SDB
Muzyka – Michał Iwanek
Przygotowanie wokalne zespołu – Urszula Kasprzak-Wąsowska
Choreografia – Justyna Kazek
Scenografia – Emilia Rusin
Kostiumy – Monika Barycka
Projekt plakatu – Marta Zbańska

Udział biorą:Bogacz Aleksandra, Borek Dominik, Borowa Paulina, Dąbek Damian, Dąbek Rafał, Frąkała Klara, Janeczko Wiktoria, Kanadys Kamil, Kępińska Maria, Kowalski Konrad, Malinowska Patrycja, Matysek Tomasz, Peć Kaja, Pieńkos Anna, Simian Marcelina, Strug Marcin, Szkodzińska Daria, Wach Krzysztof, Wnuk Ewa, Wójtowicz Mateusz, Zajączkowski Miłosz, Zawadzka Magdalena, Zielińska Zofia

19 listopada,  SOBOTA

HRABALU TY MÓJ |  Wojtek Kowalski – monodram – godz. 17:00

“Hrabalu Ty mój” to opowieść o życiu Bohumiła Hrabala od dzieciństwa, aż do śmierci. Spektakl powstał na bazie prozy tego czeskiego pisarza.

Scenografię wykonała – Ola Nykowska, muzykę skomponował – Wojtek Kwaśniak, tekst piosenki napisał – Janusz Jano Mielczarek, rekwizyty wykonał – Zbigniew Matyszczak, a kostium uszył – Piotr Ciepał.
Scenariusz, reżyseria oraz wykonanie: Wojtek Kowalski.

Wojtek Kowalski to aktor, twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista. W latach 1989-2000 aktor Teatru WI-Fi-Fi. W latach 90-tych muzyk zespołu Habakuk. Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A’YOY, między innymi partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w „Baśni o ludziach stąd” wcielając się w rolę Hektora. Dwukrotny laureat Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu Saxofonista Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju.

JAZGODKI  | „W MIĘDZYCZASIE” – koncert – godz . 20:00

Mamy dla Was piosenki, które pojawiły się w międzyczasie – między jednym koncertem, a drugim, między jednymi a drugimi warsztatami, między śniadaniem a kolacją, między szkołą dzieci, komputerem i sprzątaniem. Nasz czuły dialog z rzeczywistością.
Słowa które wynikły ze spotkań – z pięknymi ludźmi, z lasem, niebem i samym sobą. Muzyka, która się wyśpiewała – podczas wieszania prania, w pociągach, w kolejkach w Biedronce, przy stole w kuchni. Zainspirowana tym, z czym się spotykamy na co dzień – w graniu i w życiu. Słowa do kilku piosenek zostały nam podarowane przez utalentowanych przyjaciół.

Kapela Jazgodki powstała zimą 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstała w kuchni, tam gdzie piec i ogień. Podstawa składu to akordeon, skrzypce i śpiew, czyli duet Iwona Sojka (skrzypce) i Katarzyna Jackowska (akordeon, śpiew). Grają z nimi Adam Cudak (mandolina, flety, bouzouki), Marcin Sojka (bębny, cajon) i inni przyjaciele.

20 listopada,  NIEDZIELA

TKACZKA CHMUR | Katarzyna Jackowska-Enemuo –  spektakl dla dzieci i rodziców – godz. 14:00

W pałacu słońca na samiuśkim końcu świata mieszkają trzy siostry prządki, trzy Zorze. A kiedy rodzi się dziecko, Zorze przychodzą, przędą i układają złotą nić jego losu. I każdemu dziecku dają jakiś dar. A kiedyś urodziła się dziewczynka, której darem było tkanie… Tak zaczyna się opowieść o niesamowitych przygodach dwójki rodzeństwa. O miłości, bliskości, zaufaniu. O przeszkodach, jakie stawia przed nimi i przed nami wszystkimi – małymi i dużymi – życie. O marzeniach i o złotym jabłuszku, które leczy wszystkie choroby…. No, prawie wszystkie. I o tym, że każdy z nas ma swoje własne sposoby na trudne sytuacje i wyzwania.

Pełen barwnych obrazów spektakl w formule widowiska narracyjnego z żywą muzyką, w którym publiczność aktywnie towarzyszy bohaterom w ich podróży – i podróżuje wraz z nimi.

Wykonawcy:
Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieść, śpiew, akordeon
Mateusz Szemraj: saz, cymbały, perkusjonalia
Iwona Sojka: skrzypce
Kaja Prusinowska: spiew, kankle
Aleksandra Rózga: śpiew, baraban

Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne nawiązujące do spektaklu.

KOBIETA I ŻYCIE | Teatr WARSawy – spektakl –  godz. 18:00

„Kobieta i życie” to sztuka o poszukiwaniu własnej tożsamości. O pragnieniu wolności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu. Tekst zainspirowany złością, żalem, bezsilnością czy niezgodą, ale w geście solidarności. Komentujący aktualną rzeczywistość i wpisujący się w głos kobiet.
Historia życia, która może być zdarzeniem każdej z kobiet. Również jej babki, matki, siostry, przyjaciółki. Kobiecych żyć, splątanych i połączonych w jedną opowieść.
Sztuka o schematach, w które wpadamy i od dziecka „wdrukowuje” się nam w głowy. O życiu w kliszach społecznych. O dorastaniu w poczuciu winy i o wiecznym niespełnionym zaspokajaniu potrzeb…innych ludzi. Niby banalne. Ale właśnie ten „banał” pozwala nam dostrzec w czym wzrastamy i czym jesteśmy wypełniani od dziecka. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

“Kobieta i życie”, tekst: Malina Prześluga, reż. Jerzy Jan Połoński, Asystentka reżysera: Justyna Potasiak
Obsada: KAMILLA BAAR, POLA DĘBKOWSKA, KLAUDIA JANAS, JOWITA KROPIEWNICKA
Scenografia i kostiumy: KATARZYNA WIERZBA
Muzyka: MARCIN PARTYKA
Przygotowanie wokalne: SANDRA BABIJ
Projekt plakatu: NATALIA CZARKOWSKA

PUBLICZNOŚĆ RZĄDZI | Impro Quartet – spektakl impro – godz. 20:00

Impro to forma teatralno-kabaretowa w 100 % improwizowana, znana już na całym świecie i uwielbiana przez publiczność. To spotkania, w których widz jest niejako drugim aktorem, bierze czynny udział w sztuce, a nawet jest po części jego twórcą. To właśnie sugestie WIDZA decydują o przebiegu wieczoru, czyli innymi słowy u nas PUBLICZNOŚĆ RZĄDZI! Śmiech do łez, zaskakujące pomysły, abstrakcyjne poczucie humoru, błyskotliwe puenty i nieprzewidywalne zwroty akcji – to wszystko na życzenie widza! W spektaklach Impro Quartet nie ma ani scenariusza, ani reżysera, a aktorzy spełnią najbardziej kreatywne i karkołomne zadania od widowni! W ten sposób w ciągu półtorej godziny przed oczami widzów przewija się cały repertuar tworzonych ad hoc komicznych scen. Show PUBLICZNOŚĆ RZĄDZI w wykonaniu Impro Queatet to wybuchowa mieszanka inteligentnego humoru, piosenek i teatru.

Wystąpią: Katarzyna Michalska, Agnieszka Bajer, Michał Głowacki, Andrzej Perkman

Projekt dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”.

chdk-16-xi-4-scaled.jpg