Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Więcej hoteli dla owadów

Kalendarz Anna Wesołowska
Więcej hoteli dla owadów

Nowy hotel dla owadów stanął dzisiaj na chełmskiej górce. Fundatorem jest lubelska Fabryka Cukierków Pszczółka.

Akcja stawiania hoteli dla murarek to część kampanii edukacyjnej prowadzonej przez lubelską Fabrykę Cukierków Pszczółka. Chodzi o ochronę pszczół, które spełniają bardzo ważną rolę w ekosystemie. Pszczoły są jedynymi zapylaczami prawie połowy roślin uprawnych. Natomiast murarki to łagodne i nieżądlące pszczoły dziko żyjące. Ten gatunek nie produkuje miodu, ale jest bardziej wydajny w zapylaniu niż pszczoła miodna.

Stąd akcja pod hasłem “Ratujmy” pszczoły”, którą realizuje Fabryka Cukierków Pszczółka.

Naszym celem jest kształtowanie proekologicznych postaw oraz inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań do poprawy warunków życia pszczół dziko żyjących. Realizując projekt, chcieliśmy również wzmocnić świadomość społeczną zwracając uwagę na istotną rolę pszczół w ekosystemie – tłumaczą organizatorzy.

Jednym z elementów akcji jest instalowanie hoteli dla pszczół. To specjalne domki zapewniające różnym gatunkom bezkręgowców schronienie i możliwość budowy gniazd. Fabryka Pszczółka zainstalowała hotel dla murarek m.in. przy Polskim Radiu Lublin.

Z kolei dzisiaj (11 maja) kolejne hotele dla owadów stanęły w okolicy ogrodu różanego przy Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu na terenie Poleskiego Parku Narodowego.

Organizatorzy akcji, ale także przyrodnicy, od dawna zachęcają nas do instalowania hoteli dla owadów. To element wspierania środowiska, a w szczególności zwierząt, bez których nasza egzystencja może być poważnie zagrożona.

Kupienie gotowego hotelu do swojego ogródka czy na balkon, to koszt około 30-100 zł. Domek dla owadów można też zbudować samodzielnie, wykorzystując odpady i materiały naturalne. Dobrym materiałem budowlanym są np. stare kafle, cegły, a także drewno, pnie, gałęzie, słoma, związane w pęki pędy bambusa i trzcin, patyki, kora. Różnorodność zastosowanych materiałów oraz różne rozmiary otworów przyciągają zróżnicowane gatunki owadów.